NASA ukázala své experimentální elektrické letadlo Maxwell X-57

Nejen v segmentu automobilů je aktuálním tématem přechod na elektrickou energii. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) pracuje na experimentální letadle Maxwell X-57, které má být poháněno elektřinou. NASA novinku ukázala v pátek 8. listopadu.

Stroj se aktuálně nachází v Armstrong Flight Research Center na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Jde o první ze tří plánovaných modifikací, označovanou jako Modification II či Mod II. Tato verze nahrazuje tradiční spalovací motor elektromotory, které jsou tišší, účinnější a zároveň i šetrnější k životnímu prostředí.

Experimentální stroj

Do budoucna jsou plánovány další iterace, jež dostanou označení Mod III a Mod IV. V současné fázi slouží stroj především k testování komponent. Zátěžovými laboratorními zkouškami tak procházejí například křídla, která dostala velmi neobvyklý tvar.

Letadlo má pohánět čtrnáct elektromotorů s vrtulemi namontovanými na náběžných hranách křídla, jež budou čerpat energii z lithium-iontových baterií. „Soustředíme se na věci, které mohou pomoci celému odvětví, nejen jedné společnosti,“ řekl agentuře Reuters projektový manažer Brent Cobleigh s tím, že letadlo by mělo vzlétnout koncem roku 2020.

Cílem NASA je vytvořit technologii, kterou by mohli využívat komerční výrobci tak, aby byl celý letecký průmysl šetrnější k životnímu prostředí. Největším omezením je v současné době kapacita baterií, což znamená, že letadlo lze použít pouze pro lety na krátké vzdálenosti.

Výhody letadel na baterky

Elektrický pohonný systém je ve srovnání s konvenčním řešením kompaktnější, lehčí a snáze se udržuje. Kromě toho vyniká menším generovaným hlukem a nižšími emisemi. Všech 14 elektrických motorů bude použito jen během vzletu a přistání, v průběhu letu stačí stroji k pohybu pouze dva vnější motory.

V aktuální konfiguraci nabízí stroj dvě místa, teoretický dolet je až 160 kilometrů a maximální rychlost 282 km/h. Ke svému letu potřebuje jen třetinu energie ve srovnání s letadly poháněnými spalovacími motory.

Projekt, označovaný jako X-57, byl původně veřejně odhalen Charlesem Boldenem 16. června 2016 v klíčovém projevu k Americkému institutu pro letectví a astronautiku (AIAA). Stroj nese jméno po skotském fyzikovi Jamesi Clerkovi Maxwellovi.

Diskuze (32) Další článek: Windows 7: fakt je musíte nahradit za desítky? Vyplatí se vám to?

Témata článku: Technika, NASA, Doprava, Letadla, Létání, Baterie, Elektřina, AIA, Elektromotor, Letadlo, Stroj, ITER, Let, Kalifornie, Reuters, James Clerk Maxwell, SVE, Letectví, Mód II, Spalovací motor, Mód III, Motor, James ClerkSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje