NASA úspěšně přenesla video laserem na vzdálenost přes 30 milionů km

NASA úspěšně přenesla video laserem na vzdálenost přes 30 milionů km

Oživeno 20. prosince

Experiment Deep Space Optical Communications (DSOC) pokračuje a NASA zaznamenala další skvělý úspěch: pomocí laseru přenesla na vzdálenost 19 milionů mil (cca 30 milionů kilometrů) krátké video.

Dotyčné video zachycuje kočku jménem Taters, která se snaží chytit... ano, červenou tečku z laserového ukazovátka. :-)

Přenos videa laserem 1.jpg

„Tento úspěch podtrhuje naše odhodlání vylepšit optickou komunikaci jako klíčový prvek pro splnění našich budoucích potřeb přenosu dat,“ uvedla Pam Melroy z NASA a dodala, že by to mohlo změnit „způsob komunikace během budoucích meziplanetárních misí.“

Celý přenos podle dostupných informací trval pouhých 101 sekund, což je v porovnání s předchozími datovými transfery z kosmu neuvěřitelně rychlé (267 megabitů za sekundu).

„Navzdory přenosu ze vzdálenosti milionů mil bylo možné odeslat video rychleji než s většinou širokopásmových připojení k internetu,“ komentoval to vedoucí projektu Ryan Rogalin. 

Přenos videa laserem 2.jpg

„Ve skutečnosti, poté co obdrželi video v Palomaru, ho odeslali do JPL přes internet, přičemž toto připojení bylo pomalejší než signál přicházející z hlubokého vesmíru.“


NASA úspěšně přenesla data laserovým paprskem na vzdálenost 10 milionů mil, tedy více než 15 milionů kilometrů. Plyne to z tiskové zprávy Jet Propulsion Lab.

Tohoto úspěchu se podařilo dosáhnout v rámci experimentu zvaného Deep Space Optical Communications (DSOC), který byl zahájen minulý měsíc na sondě Psyche. Ta momentálně míří k pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Psyche byla nejprve schopna zachytit laserový paprsek vyslaný ze specializovaného teleskopu v Table Mountain Facility, kteréžto zařízení se nachází u Los Angeles. Následně tento paprsek poslala zpět na Zemi, konkrétně do Palomar Observatory v San Diego County.

„Tento test byl prvním, který plně začlenil pozemní prostředky a letový transceiver, což vyžadovalo, aby operační týmy DSOC a Psyche pracovaly v tandemu,“ uvedla vedoucí operací DSOC Meera Srinivasan.

„Byla to impozantní výzva a máme před sebou mnohem více práce, ale na krátkou dobu jsme byli schopni přenášet, přijímat a dekódovat některá data,“ dodala.

Podle Trudy Kortes z NASA by tato technologie mohla být jednoho dne využívána k přenosu vědeckých informací, snímků ve vysokém rozlišení či videí – například během cesty na Mars.

Určitě si přečtěte

Články odjinud