NASA varuje: Klimatické změny by mohly ovlivnit produkci některých zemědělských plodin již v roce 2030

Klimatické změny by mohly začít ovlivňovat produkci některých zemědělských plodin již v roce 2030. Alespoň podle výsledků nové studie, kterou provedli odborníci NASA.

Tým považuje za pravděpodobné, že stále rostoucí teploty, úrovně emisí skleníkových plynů i výkyvy v dešťových srážkách budou mít během nadcházejících cca 30 let katastrofální dopady na výnosy kukuřice a pšenice.

„Neočekávali jsme, že ve srovnání s projekcemi výnosů plodin z předchozí generace klimatických a plodinových modelů vytvořených v roce 2014 zaznamenáme tak zásadní posun,“ uvedl hlavní badatel Jonas Jägermey z Goddard Institute for Space Studies.

Hrozí vážné důsledky

„Dvacetiprocentní pokles oproti současné úrovni produkce by mohl mít vážné důsledky pro celý svět,“ dodal.

Vědci použili komplexní simulace klimatických modelů, aby prozkoumali dopady rostoucích emisí skleníkových plynů na klima do roku 2100. Získaná data pak vložili do dalších simulací, které jim ukázaly, jak mohou změny teplot, srážek a úrovně oxidu uhličitého ovlivnit rychlost růstu plodin.

Jednoznačně nejhůř dopadla právě výše zmíněná pšenice a kukuřice. Oproti tomu např. v případě rýže či sóji je prognóza optimističtější.

Titulní foto: Uwe Potthoff, CC BY 2.0

Diskuze (43) Další článek: Most Striatus z bloků vytištěných na 3D tiskárně nepotřebuje maltu, pojiva, ani ocelové výztuže

Témata článku: Výzkum, NASA, CO2, Klimatická změna, Potraviny, Zemědělství, Skleníkové plyny, Pšenice, Produkce, Plodiny, Vážný důsledek, Klimatické změny, KukuřiceNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět