NASA věří, že Boeing Starliner jednou poletí. S lidmi to ale bude nejspíše až v roce 2023

  • Kosmická loď Starliner letos do vesmíru nepoletí
  • Boeing stále řeší problémy s ventily
  • První pilotovaný let proběhne nejspíše až v roce 2023.

Po konci raketoplánů přenechala NASA oběžnou dráhu soukromým firmám. V roce 2014 získala společnost SpaceX kontrakt na vývoj své kosmické lodi Crew Dragon v hodnotě 2,6 miliardy dolarů, zatímco Boeing získal 4,2 miliardy dolarů na vývoj Starlineru. 

Kosmická loď Crew Dragon od SpaceX se připravuje na svůj třetí ostrý let k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Mise Crew-3 má odstartovat v poslední říjnový den.

Letů Crew Dragonu ale bylo reálně více. Kromě prvního demonstračního letu v roce 2020 proběhla nedávno také mise Inspiration4. V příštím roce mají proběhnout dvě mise k ISS s posádkou a chystají se také turistické lety Axiom.

S Boeingem je to horší

V případě konkurenčního Boeingu je situace méně růžová. V prosinci 2019 proběhl testovací let bez posádky. Astronauti na ISS se však příletu lodě nedočkali. Starliner měl problém se software a po dvou dnech na oběžné dráze se vrátil zpět.

Na začátku srpna měl proběhnout reparát. Několik hodin před startem byl však druhý pokus přerušen a odložen na neurčito. Na vině byl problém, který se dříve neobjevil ani při pozemních zkouškách a ani při prvním letu. Ventily palivového systému dodávané firmou Aerojet Rocketdyne se zasekly – 13 z 19 ventilů nereagovalo podle očekávání.

Vyšetřování ukázalo, že příčinou byl oxid dusičitý, který unikal přes teflonové těsnění a reagoval s vlhkostí. Výsledkem byla tvorba kyseliny dusičné a koroze. Vlhkost byla patrně „normální vlhkostí prostředí“. Přesto se stalo něco, s čím se vůbec nepočítalo.

Některé ventily byly odeslány do Marshallova střediska vesmírných letů v Alabamě k počítačovému tomografickému skenování, demontáži a podrobnějším kontrolám. Vyšetřování stále pokračuje. Cílem je zjistit přesnou příčinu a najít řešení.

NASA na tiskové konferenci potvrdila, že Boeingu stále věří. „Nemám důvod nevěřit, že Boeing bude úspěšný v uvedení Starlineru do provozu,“ řekl vedoucí programu komerčních posádek NASA Steve Stich. „Problém vyřešíme a pak budeme mít dva systémy vesmírné dopravy, jak chceme.“

Aktuálně se počítá s tím, že by druhý let Starlineru mohl proběhnout v první polovině příštího roku. Neoficiálně se hovoří o „nejdříve květnu“. Boeing poté bude potřebovat dalších 6 měsíců, než se uskuteční první pilotovaný let.

Proběhnout by tak mohl na konci příštího roku ale jako reálnější se jeví začátek roku 2023. Teprve poté bude připraven doplnit Crew Dragon v dopravě posádek na ISS. 

Diskuze (17) Další článek: Chybička se vloudila: Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Témata článku: Vesmír, NASA, SpaceX, Mezinárodní vesmírná stanice, Boeing, Crew Dragon, Starliner, Alabama, Crew, Kosmická loď, Steve Stich, Boeing Starliner, Let, Ventil, Mise Crew, ISSZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
NÁVOD: Jak si snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

NÁVOD: Jak si snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Máte-li vlastní doménu, jednoduše na ní zdarma zprovozníte i e-mailovou schránku. Bude stačit velmi rychlé nastavování a maximálně dva dny čekání na propsání všech záznamů.

Stanislav Janů
NávodySeznam Email
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety