NASA věří, že Boeing Starliner jednou poletí. S lidmi to ale bude nejspíše až v roce 2023

  • Kosmická loď Starliner letos do vesmíru nepoletí
  • Boeing stále řeší problémy s ventily
  • První pilotovaný let proběhne nejspíše až v roce 2023.

Po konci raketoplánů přenechala NASA oběžnou dráhu soukromým firmám. V roce 2014 získala společnost SpaceX kontrakt na vývoj své kosmické lodi Crew Dragon v hodnotě 2,6 miliardy dolarů, zatímco Boeing získal 4,2 miliardy dolarů na vývoj Starlineru. 

Kosmická loď Crew Dragon od SpaceX se připravuje na svůj třetí ostrý let k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Mise Crew-3 má odstartovat v poslední říjnový den.

Letů Crew Dragonu ale bylo reálně více. Kromě prvního demonstračního letu v roce 2020 proběhla nedávno také mise Inspiration4. V příštím roce mají proběhnout dvě mise k ISS s posádkou a chystají se také turistické lety Axiom.

S Boeingem je to horší

V případě konkurenčního Boeingu je situace méně růžová. V prosinci 2019 proběhl testovací let bez posádky. Astronauti na ISS se však příletu lodě nedočkali. Starliner měl problém se software a po dvou dnech na oběžné dráze se vrátil zpět.

Na začátku srpna měl proběhnout reparát. Několik hodin před startem byl však druhý pokus přerušen a odložen na neurčito. Na vině byl problém, který se dříve neobjevil ani při pozemních zkouškách a ani při prvním letu. Ventily palivového systému dodávané firmou Aerojet Rocketdyne se zasekly – 13 z 19 ventilů nereagovalo podle očekávání.

Vyšetřování ukázalo, že příčinou byl oxid dusičitý, který unikal přes teflonové těsnění a reagoval s vlhkostí. Výsledkem byla tvorba kyseliny dusičné a koroze. Vlhkost byla patrně „normální vlhkostí prostředí“. Přesto se stalo něco, s čím se vůbec nepočítalo.

Některé ventily byly odeslány do Marshallova střediska vesmírných letů v Alabamě k počítačovému tomografickému skenování, demontáži a podrobnějším kontrolám. Vyšetřování stále pokračuje. Cílem je zjistit přesnou příčinu a najít řešení.

NASA na tiskové konferenci potvrdila, že Boeingu stále věří. „Nemám důvod nevěřit, že Boeing bude úspěšný v uvedení Starlineru do provozu,“ řekl vedoucí programu komerčních posádek NASA Steve Stich. „Problém vyřešíme a pak budeme mít dva systémy vesmírné dopravy, jak chceme.“

Aktuálně se počítá s tím, že by druhý let Starlineru mohl proběhnout v první polovině příštího roku. Neoficiálně se hovoří o „nejdříve květnu“. Boeing poté bude potřebovat dalších 6 měsíců, než se uskuteční první pilotovaný let.

Proběhnout by tak mohl na konci příštího roku ale jako reálnější se jeví začátek roku 2023. Teprve poté bude připraven doplnit Crew Dragon v dopravě posádek na ISS. 

Diskuze (17) Další článek: Chybička se vloudila: Windows 11 lze instalovat na počítače s 15 let starým Pentiem 4

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Mezinárodní vesmírná stanice, Boeing, Crew Dragon, Starliner, Alabama, Aerojet Rocketdyne, Mise Crew, Let, Starline, Steve Stich, Kosmická loď, Boeing Starliner, ISS, Ventil, CrewNokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Uprchlíci se na Mastodonu chovají jako na Twitteru. K nelibosti původních uživatelů (komentář)

Uprchlíci se na Mastodonu chovají jako na Twitteru. K nelibosti původních uživatelů (komentář)

** Mastodon zažívá invazi „nepřátel“, před kterými se tam původní uživatelé šli schovat ** Uprchlíci z Twitteru se chovají jako opilí hluční turisté ** To jsou zkušenosti člověka, který Mastodon mnoho let používá

redakce
MastodonTwitterSociální sítě
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě