NASA vybírá astronauty, kteří vyrazí na Měsíc. Rozhodnout mohou maličkosti

NASA má před sebou nelehký úkol: vybrat astronauty, kteří se v rámci programu Artemis vydají na Měsíc. Podle CNN vše probíhá v přísném utajení a konkrétní jména se dozvíme nejdříve „někdy na jaře“.

Doposud zjištěné informace však naznačují, že do užšího výběru se pravděpodobně dostali Reid Wiseman (vyznamenaný námořní letec), Christina Koch a Jessica Meir (dvojice známá tím, že podnikla první čistě ženskou vesmírnou procházku), Anne McClain (vojenská pilotka), zkušená veteránka Stephanie Wilson a konečně Kanaďan Jeremy Hansen.

Jak v rozhovoru pro výše zmíněnou CNN objasnil Garrett Reisman, který v kosmu strávil přes 95 dní, o finálním složení posádky mohou rozhodnout překvapivé maličkosti.

„Není to vždy spravedlivé...“

„Problém je, že to může být ovlivněno triviálními záležitostmi, jako je velikost skafandru, který nosíte. Pokud existuje pouze střední a velký, zatímco vy potřebujete extra velký, jste v háji. Nedostanete misi,“ konstatoval bývalý astronaut.

„Může to být šílené, ty drobnosti, které určují, jak to všechno dopadne – a není to vždy ten nejspravedlivější nebo nejtransparentnější proces,“ dodal.

Garrett rovněž připustil, že jde o „zvláštní a jedinečnou příležitost“ a že na účastníky této cesty (resp. dvou cest, v roce 2024 a o rok později) bezpochyby bude žárlit.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (6) Další článek: Na čem sedíte u počítače? Nebo snad stojíte?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,