NASA vybírá vědecké experimenty, které pošle na Měsíc. Miniaturní skleník, detekci měsícotřesení, vodivost…

Až v rámci mise Artemis 3 vyrazí astronauti na naši přirozenou družici, povezou s sebou i miniaturní skleník. Ten jim umožní studovat, jak se různé plodiny přizpůsobují tamějšímu drsnému prostředí.

Zařízení, které je součástí výzkumného programu Lunar Effects on Agricultural Flora (LEAF), by se podle NASA mohlo stát „prvním experimentem sledujícím fotosyntézu rostlin, růst a systémové stresové reakce v kosmickém záření a částečné gravitaci.“

Jak zdůrazňuje Space.com, nebude to poprvé, co se na lunárním povrchu ocitnou nějaké rostliny. V roce 2019 Čína poslala na odvrácenou stranu Měsíce semínka bavlny, která o několik dní později vyklíčila.

Klepněte pro větší obrázek

NASA podle dostupných informací již vybrala i dva další vědecké experimenty. Lunar Environment Monitoring Station (LEMS) bude obnášet detekování „měsícotřesení“ pomocí malého autonomního seismometru.

Lunar Dielectric Analyzer (LDA) byl pak navržen tak, aby umožnil změřit schopnost regolitu vést elektřinu, což je klíčové z hlediska hledání ložisek ledu.

„Tyto tři vědecké přístroje budou od časů Apolla naší první příležitostí využít jedinečné schopnosti lidských badatelů k provádění transformativní lunární vědy,“ uvedl Joel Kearns z NASA v prohlášení

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (3) Další článek: Starobylá minigalaxie UMa3/U1 je nejmenším a nejlehčím satelitem Mléčné dráhy

Témata článku: , , , , ,