NASA vyvíjí hejnovou inteligenci pro malé satelity. Ty mohou zastat práci velkých a těžkopádných zařízení za zlomek nákladů

  • Dnešní doba přeje malým satelitům
  • Mohou zastat práci velkých a těžkopádných zařízení za zlomek nákladů
  • To platí především v případě, že budou vybavené hejnovou inteligencí

Dnešní doba přeje malým satelitům. Mohou zastat práci velkých a těžkopádných zařízení za zlomek nákladů. Roje malých satelitů, které navzájem komunikují, mohou sbírat data o počasí, teplotě, slunečním záření nebo dalších faktorech prostředí, v různou denní či roční dobu a na různých místech.

Když budou takové roje vybavené potřebnou hejnovou inteligencí, tak by mohly nejen nahradit své velké protějšky, ale také přinést poznatky v doposud nevídaných souvislostech. Sabrina Thompson z Goddardova kosmického střediska NASA v Greenbeltu, stát Maryland, se svými kolegy vyvíjí právě takovou inteligenci.

Jde o algoritmy, které umožní malým satelitům efektivně komunikovat mezi sebou, identifikovat cenné cíle měření či pozorování a v neposlední řadě koordinovat pohyby hejna při potřebných manévrech.

Jak uvádí Thompsonová, dnes už například víme, že prach, který létá do Amazonie přes Atlantický oceán ze Sahary, ovlivňuje tvorbu mraků a další procesy, v určitých obdobích během roku. Otázkou je, jak zařídit, aby roje malých satelitů takové procesy úspěšně sledovaly. Jak roje satelitů instruovat, které oblasti a v kterou dobu jsou nejlepší pro taková pozorování?

Roje mohou být uspořádány různým způsobem

Roje satelitů mohou být uspořádány různým způsobem. Satelity mohou být v rámci roje na různých oběžných drahách, což jim dovoluje sledovat stejný jev z různých úhlů a vzdáleností. Jiný typ roje může sledovat určitý jev zhruba ze stejného pohledu, ale v různou denní dobu.

[ArticleBox ORIGINÁL Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna : 188575

Podle Thompsonové mohou satelity v roji různým způsobem využívat k manévrům odpor pozemské atmosféry, s nimiž by mohly díky řídící inteligenci sofistikovaně pracovat.

Malé satelity v hejnu, které budou sdílet informace a koordinovaně manévrovat, by mohly být velice platné při sledování a předpovídání počasí, při rozmanitých výzkumných projektech nebo třeba při katastrofách. Pro jejich činnost bude zásadní, aby měly možnost se v případě potřeby rychle a autonomně rozhodovat.

V řadě situací není čas na komplikovanou komunikaci s pozemním řídícím střediskem. Omezení závislosti na komunikaci s operátory by rovněž mělo snížit náklady na provoz takových hejn satelitů.

Diskuze (2) Další článek: Víkendová hádanka: Dokážete spočítat úhel a zjistit obvod trojúhelníku?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,