NASA zkoumá asteroid Bennu – řeší záhadné erupce, které vystřelují částice do vesmíru

Koncem loňského roku dorazila k asteroidu Bennu americká průzkumná sonda OSIRIS-REx. Jejím úkolem je detailně prozkoumat toto vesmírné těleso o průměru necelých 500 metrů. Mise stále pokračuje a již v březnu tohoto roku byly zveřejněny informace, že na Bennu dochází k erupcím částic.

Astronomové dosud považovali asteroidy za neaktivní objekty, proto je informace o erupcích poněkud zaskočila. Družice pozorovala vystřelování částic na snímcích týden poté, co vstoupila na oběžnou dráhu, tedy na začátku ledna. Vědci se však původně domnívali, že jde o oblak prachu, pohybující se kolem tělesa.

Asteroid s erupcemi překvapil vědce

Následné zkoumání ukázalo překvapivý fakt: úlomky pocházejí z povrchu asteroidu, ze kterého byly vyvrženy. Tým vědců se následně zabýval otázkou, zda částice nemohou poškodit sondu. Pak se začal věnovat pozorování, aby tuto aktivitu zdokumentoval.

Minulý týden NASA zveřejnila video s necelou minutu trvající animací, ilustrující trajektorie částic, jež byly vyvrženy z povrchu tělesa. Vyplývá z něj, že zatímco některé úlomky následně dopadly zpět na povrch Bennu, část z nich odletěla do vesmíru.

Největší emise částic byly zachyceny ve dnech 6. ledna, 18. ledna a 11. února. Erupce se přitom odehrávaly na různých částech povrchu asteroidu a úlomky se pohybovaly rychlostí kolem 12 kilometrů za hodinu. Dalších osm menších erupcí uvolnilo dvacet nebo méně kousků.

Proč Bennu chrlí částice?

Největší úlomky byly velké až deset centimetrů, přičemž nejvíce – zhruba dvě stovky – jich bylo vyvrženo 6. ledna. Pokud jde o příčiny, existují tři možnosti: dopadů meteoroidů, tepelné namáhání mezi oblastí na slunné a odvrácené straně a uvolněné vodní páry. Vědci se domnívají, že příčinou by mohl být více než jeden mechanismus.

Přestože astronomové na Bennu nezaznamenali led, zjistili na jeho povrchu množství minerálů obsahujících vodu. Tu by teplo ze slunce mohlo ohřívat, což v konečném důsledku vede k uvolňování plynů a případné explozi.

„Toto je první pohled na aktivní asteroid, který je tak blízko,“ řekl výzkumník Harold Connolly. Dle dosavadních zjištění je Bennu takzvaným uhlíkatým chondritem, který obsahuje více než 0,2 % uhlíku ve formě jednoduchých organických sloučenin. „Může se jednat o nový způsob, jak se meteority dostávají na Zemi.“ dodal Connolly.

Zkoumání asteroidu Bennu bude pokračovat – v létě příštího roku má sonda odebrat vzorky, což je hlavním cílem celé mise. Ty by pak měly být v roce 2023 doručeny na Zemi, kde budou podrobeny dalšímu zkoumání. „Až se vzorky vrátí, pravděpodobně zjistíme, zda tato vyvržení souvisejí se složením podkladového materiálu,“ říká Connolly.

Diskuze (1) Další článek: Čína chce do tří let odstranit ze všech úřadů americký software a hardware

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Astronomie, Sluneční soustava, Asteroidy, Úlomek, Arrival, Asteroid, Částice, Povrch, Zkoumání, Connolly, Kter, Erupce, ASTER, Meteoroid, OSI, Chondrit, VědecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace