Máme za sebou první zářijové dny a v neděli začal meteorologický podzim. Odborníci z evropského programu Copernicus Climate Change Service (C3S) proto vydali pravidelný přehled o tom, jak to v uplynulých měsících vypadalo z hlediska teplot.
Zatímco na začátku srpna jsme se mohli radovat z toho, že letošní červenec nebyl nejteplejší v historii měření, srpnová čísla rozhodně nepůsobí tak pozitivním dojmem. Srpen 2024 byl totiž (spolu se srpnem 2023) globálně nejteplejším srpnem v historii měření. Průměrná teplota povrchu, naměřená podle dat ERA5, dosáhla 16,82 °C, což je o 0,71 °C více než průměr pro srpen v letech 1991 až 2020.
Globální anomálie přízemní teploty vzduchu
Nejteplejší léto v historii
Letošní srpen byl o 1,51 °C teplejší než srpny v předindustriální éře a stal se tak třináctým měsícem z posledních čtrnácti, kdy průměrná globální teplota překročila hranici 1,5 °C nad touto úrovní. Tento trend je obzvláště znepokojivý, protože jeden a půl stupně Celsia je považováno za klíčovou hranici pro zabránění nejhorším dopadům klimatických změn.
Anomálie přízemní teploty vzduchu pro srpen 2024
Ačkoli se letošní červenec zařadil do žebříčku jako druhý nejteplejší (první pozici o 0,04 °C udržel červenec 2023), globální teploty v létě (tj. v období od června do srpna) byly bohužel opět rekordní. Konkrétně byly o 0,69 °C vyšší než průměr pro tyto tři měsíce v období 1991 až 2020, čímž překonaly předchozí rekord z léta 2023, kdy odchylka činila 0,66 °C.
Anomálie a extrémy přízemní teploty vzduchu pro období červen-srpen 2024
Průměrná globální teplota za posledních dvanáct měsíců (tj. září 2023 až srpen 2024) byla taktéž nejvyšší v historii měření. Byla o 0,76 °C vyšší než průměr z let 1991 až 2020 a zároveň o 1,64 °C vyšší než v předindustriálním období (tj. 1850 až 1900).
Teplo bylo i v Evropě
Průměrná teplota pevninské části Evropy byla v srpnu 2024 o 1,57 °C vyšší než průměr pro srpen v letech 1991 až 2020. Tento se měsíc kvůli tomu stal druhým nejteplejším srpnem v historii Evropy, hned po srpnu 2022, kdy teplota překročila průměr o 1,73 °C.
Teploty v Evropě byly v srpnu 2024 nejvíce nadprůměrné v jižních a východních částech kontinentu. Naopak podprůměrné teploty byly zaznamenány v severozápadní části Irska a Spojeného království, na Islandu, na západním pobřeží Portugalska a v jižním Norsku. Tento kontrast ukazuje, že zatímco některé oblasti Evropy trpí vlnami veder, jiné části zažívají chladnější léto, což ukazuje odlišné dopady klimatických změn v různých regionech.
Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné ve východní Antarktidě, Texasu, Mexiku, Kanadě, severovýchodní Africe, Íránu, Číně, Japonsku a Austrálii. Naopak podprůměrné teploty byly zaznamenány ve východním Rusku, na Aljašce, ve východních Spojených státech, jižní části Jižní Ameriky, Pákistánu a oblasti Sahelu (území v severní Africe na jižním okraji Sahary).
Nadprůměrně teplá jsou i moře
Průměrná teplota povrchu moří (SST) pro srpen 2024 v pásmu mezi 60° jižní a 60° severní šířky dosáhla 20,91 °C, což je druhá nejvyšší hodnota v historii měření pro tento měsíc, která je jen o 0,07 °C nižší než v srpnu 2023.
Anomálie a extrémy povrchové teploty moře v srpnu 2024
Ačkoli v rovníkovém Pacifiku byly teploty pod dlouhodobým průměrem, což naznačuje rozvoj jevu La Niña, teploty povrchů oceánů zůstaly celkově neobvykle vysoké, což přispívá k dalšímu globálnímu oteplování a extrémním klimatickým jevům.
Aktuální data naznačují, že pokud nedojde k výraznému ochlazení (což se zatím nikdy nestalo), pak bude rok 2024 pravděpodobně nejteplejším rokem v historii měření. To přináší zvýšené riziko extrémního počasí, jako jsou vlny veder, sucho a záplavy.
Zdroj: climate.copernicus.eu.