Naše supermasivní černá díra v Mléčné dráze je introvertní a líné monstrum

  • Supermasivní černá díra Mléčné dráhy zrovna nehýří aktivitou
  • Potvrzují to i výsledky nového výzkumu
  • Podle nich je tato černá díra natolik líná, že ani pořádně nerotuje

V centru Mléčné dráhy přebývá gravitační monstrum. Objekt Sagittarius A* (SgrA*) není nic jiného než supermasivní černá díra, která má hmotnost odpovídající přibližně 4,15 milionům Sluncí.

Jako podezřelý zdroj rádiových vln v souhvězdí Střelce jsme objekt SgrA* objevili již v roce 1931. Až do roku 2002 ale nebylo jisté, že jde o kompaktní a přitom velmi hmotný objekt, což je právě černá díra. A o naší domácí supermasivní černé díře se stále dozvídáme něco nového.

Již dlouho je jasné, že supermasivní černá díra Mléčné dráhy zrovna nehýří aktivitou. V okolní vesmíru pozorujeme galaxie s centrálními supermasivními černými děrami, které jako by byly na hlučném večírku a září na nás s neuvěřitelnou energií. SgrA* je jako panda velká. Jen tak líně sedí na svém místě.

Ani pořádně nerotuje...

Potvrzují to i výsledky nového výzkumu, které se objevily před pár týdny. Podle nich je supermasivní černá díra SgrA* natolik líná, že ani pořádně nerotuje. Respektive rotuje pomaleji, než mnoho podobných „galaktických“ černých děr, které pozorujeme v okolním vesmíru. Ukazuje se, že rotuje pomaleji než rychlostí dopovídající 10 procentům rychlosti světla. Dokonce nejspíš mnohem pomaleji.

Černé díry jsou sice obtížně představitelné a stále plně nerozumíme fyzice, jako představují, ale zároveň jsou vlastně velmi jednoduché. Každá černá díra, pokud víme, může být popsána pouhými třemi parametry – hmotností, elektrickým nábojem a rotací.

Zjistit hmotnost černé díra bývá snadné. Stačí pozorovat okolní objekty, pokud tam nějaké objevíme. Pokud jde o elektrický náboj, vědci se víceméně shodnou, že černé díry, podobně jako jiné velké objekty ve vesmíru, jsou v podstatě elektricky neutrální.

Zato určení míry rotace černé díry je obvykle velmi obtížné, například proto, že samotná černá díra není vidět. V případě naší supermasivní černé díry SgrA* badatelé vycházeli z oběžných drah takzvaných S hvězd, což jsou hvězdy v těsné blízkosti SgrA*.

Rotace černé díry na tyto hvězdy a jejich oběžné dráhy působí. Uspořádání oběžných drah S hvězd je takové, že vylučuje, aby supermasivní černá díra rotovala rychleji než rychlostí dopovídající 10 procentům rychlosti světla. Zároveň jde o horní limit, takže skutečná rychlost rotace SgrA* může být mnohem nižší.

Diskuze (12) Další článek: Samsung hlásí rekordní tržby z výroby čipů a začal dodávat první 5nm úsporné procesory

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Černé díry, Rotace, Rychlost světla, Mléčná dráha, Objekt, Hvězda, Oběžná dráha, SUP, Černá díra, MonstrumNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu