Hm, Tak to toho máme dost společnýho.
Prosím vysvětlení?Když byl zpočátku vesmír menší než černá díra, tak proč se ta počáteční gravitace pokořila? Kdyby jsme na to přišli, tak umíme rozbíjet černé díry.
procházel se kolem Bůh a protože neviděl na cestu, tak do té černé mičudy kopl? 🙂
Pokud vím, tak o tom, jak byl zpočátku vesmír velký, fyzika nic neví.Předpokládáme, že se jednalo o objekt s obrovskou/nekonečnou hustotou. Ale jak byl tento bod velký, o tom teorie velkého třesku neříká vůbec nic.O rozměru černé díry také víme dost málo. Známe jen její horní závoru, horizont událostí. Pod něj jaksi z principu nevidíme, takže těžko říct, jestli je to hmotný bod, nebo je černá díra stejně velká jako její horizont; černou díru umíme měřit jen jejím horizontem.
nemyslím že by příliš záleželo (z dnešního pohledu) jestli je černá díra velká jako hrášek, nebo má rozměry menší než atom
No vzhledem k tomu, že černá díra jakožto modelový objekt má dost velký přesah i do matematiky, teorie informace i filozofie, tak bych řekl, že jakákoli informace o tom, jak to vypadá pod horizontem událostí, by byla obrovsky významná.
Můj profesor fyziky říkal, že když vezmeme rovnice popisující černou díru a dosadíme parametry vesmíru, tak že krásně pasujou 🙂Pokud Velký třesk chápu správně tak došlo k takovému rozepnutí prostoru, že se hmota od sebe dostatečně vzdálila. Něco jako když máte na ubrusu dva přitahujícíse magnety a pak ten ubrus roztáhnete tak, že ty magnety vezme ubrus ssebou.
No až na ten detail, že rovnice popisující černou díru nikdo zatím nezná. Dokud se nesjednotí kvantová mechanika a relativita, takové rovnice nebudou. Nějak velmi omezeně to samozřejmě jde popsat ale vede to k singularitě a paradoxům, což signalizuje, že je na modelu něco blbě.
Však k singularitě vedou i rovnice pasující na počátek vesmíru.
Protože nebyl čas.To je ten 4. rozměr který je k tomu všemu nutný.Jinak mne fascinují úvahy o tom jak byl velký vesmír na počátku. Osobně si myslím, že nebyl vůbec malý. Ale byl spíš v nějaké stavu-nestavu, kdy nějakým impulsem došlo ke změně vlastností prvků (čeho nevím - kvarků, energie?!), ale až pak došlo k definování konkrétních fyzikálních a chemických vlastností "všeho". Proto náš vesmír bude mít takové vlastnosti jaké má, jiný vesmír bude mít úplně jiné. Ale věřím, že ta zárodečná hmota bude víceméně stejná.
Doporučuji přednášky Petra Kulhánka. Vysvětluje velký třesk (a další fyziku) pochopitelným způsobem.O velkém třesku například zde https://youtu.be/j_iB6JNuzrg
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 11. 2020 13:14
Má už zřejmě hodně za sebou a to přesto, že naše Mléčná dráha (spirální galaxie s příčkou) rozhodně nepatří mezi nejstarší se starou populací hvězd (spotřebován materiál na tvorbu nových), tam vládnou obří eliptické galaxie a ty ukrývají ve svém středu skutečná monstra např. objekt NGC 4261 (1,2 bilionu Sluncí).
Názor byl 1× upraven, naposled 3. 11. 2020 12:56
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.