Artemis | Měsíc | NASA

Návrat na Měsíc vyjde na 28 miliard dolarů. První posádka stráví na povrchu týden

  • NASA pokračuje v přípravách na návrat na Měsíc
  • První člověk se má po povrchu projít znovu v roce 2024
  • Kosmická loď a rakety jsou už prakticky hotové a poletí poprvé v příštím roce

NASA vydala plán návratu člověka na Měsíc v rámci programu Artemis. Žádné zásadně nové informace nezazněly, ale i tak jsem se dozvěděli několik zajímavých podrobností.

Program Artemis má několik základních pilířů. Kosmická loď Orion je ve vývoji už od roku 2006. Byla součástí programu Constellation, který vyhlásil prezident George Bush, ale jeho nástupe Barack Obama ho zrušil. Orion jediný přežil. Nosná raketa Space Launch System (SLS) se vyvíjí od roku 2011. 

Z hlediska termínů a fáze vývoje je nejslabším článkem lunární modul alias Human Landing Systems. NASA zatím jen vybrala tři firmy pro finální kolo tendru na lunární modul – SpaceX, Dynetics a National Team (mimo jiné Blue Origin).

Aktuální plán počítá s tím, že už za pár měsíců začne na Mysu Canaveral kompletace rakety SLS a lodě Orion. V listopadu 2021 odstartuje celá sestava na oblet Měsíce. V roce 2023 proběhne totéž ale už s astronauty. Mise Artemis 2 potrvá 10 dnů. 

Ve stejné době se má do vesmíru vydat zárodek stanice Gateway, která bude obíhat okolo Měsíce a má být přestupní stanicí při cestě na povrch a zpět. Při první misi, jejímž cílem bude v roce 2024 přistání na povrchu, ale nebude plně k dispozici, a tak se poletí zřejmě přímo.

Problémem jsou peníze

Posádka Artemis 3, která přistane na Měsíci jako první od Apolla 17 v roce 1972, stráví na povrchu asi týden. NASA očekává, že dojde ke dvěma až čtyřem výstupům na povrch.

NASA věří, že ambiciozní termín roku 2024 je splnitelný, ale má to háček – hodně drahý háček. Kongres musí v nejbližších týdnech schválit  dostatečné finanční prostředky.

Pokud se budou politici dohadovat déle než do Vánoc, bude ambiciozní termín stále méně splnitelný, i když šéf NASA Jim Bridenstine věří, že k přistání by došlo i tak – jen zkrátka později. 

Aktuálně se předpokládá, že bude program Artemis ve fiskálních letech 2021 až 2025 potřebovat 28 miliard dolarů. Jen na vývoj lunárního modulu bude potřeba 16 miliard a z toho 3,2 miliard už v roce 2021.

SLS a Orion jsou už téměř hotové (z hlediska vývoje), takže NASA na ně potřebuje už „jen“ 7,6 miliard dolarů. Na skafandry bude potřeba 500 milionů dolarů. Další prostředky by měly jít na experimenty, logistiku na povrchu apod.

Do zmíněných 28 miliard dolarů není zahrnuta výstavba stanice Gateway, která je podle šéfa NASA „kriticky důležitá“ pro vytvoření „udržitelného“ programu průzkumu Měsíce. Nejde totiž jen o našeho vesmírného souseda. Celý Artemis je chápán jako mezikrok pro let na Mars. 

Artemis je z části mezinárodním projektem. Servisní sekci pro Orion staví Evropská kosmická agentura. Na stavbě a provozu Gateway se mají podílet také kosmické agentury z Japonska, Kanady a Evropy. 

Zatím stále nevíme, kteří astronauti se prvních misí zúčastní. Šéf NASA chce skupinu astronautů představit „spíše dříve než později“. Standardně se posádky oznamují dva roky před startem. Složení posádky Artemis 2 bychom tak mohli poznat na začátku příštího roku.

Diskuze (22) Další článek: Windows v kapse: Jak nainstalovat Windows 10 na flashdisk

Témata článku: Technika, Vesmír, Japonsko, SpaceX, Artemis, Mars, Evropa, Měsíc, NASA, Peníze, Apollo, SLS, Gateway, Kanada, Barack Obama, Orion, Kosmická loď, Constellation, National Team, Dynetics, Posádka, Space Launch Systém, Povrch, Mys Canaveral, Mise Artemis


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101