Návrat na Měsíc vyjde na 28 miliard dolarů. První posádka stráví na povrchu týden

  • NASA pokračuje v přípravách na návrat na Měsíc
  • První člověk se má po povrchu projít znovu v roce 2024
  • Kosmická loď a rakety jsou už prakticky hotové a poletí poprvé v příštím roce

NASA vydala plán návratu člověka na Měsíc v rámci programu Artemis. Žádné zásadně nové informace nezazněly, ale i tak jsem se dozvěděli několik zajímavých podrobností.

Program Artemis má několik základních pilířů. Kosmická loď Orion je ve vývoji už od roku 2006. Byla součástí programu Constellation, který vyhlásil prezident George Bush, ale jeho nástupe Barack Obama ho zrušil. Orion jediný přežil. Nosná raketa Space Launch System (SLS) se vyvíjí od roku 2011. 

Z hlediska termínů a fáze vývoje je nejslabším článkem lunární modul alias Human Landing Systems. NASA zatím jen vybrala tři firmy pro finální kolo tendru na lunární modul – SpaceX, Dynetics a National Team (mimo jiné Blue Origin).

Aktuální plán počítá s tím, že už za pár měsíců začne na Mysu Canaveral kompletace rakety SLS a lodě Orion. V listopadu 2021 odstartuje celá sestava na oblet Měsíce. V roce 2023 proběhne totéž ale už s astronauty. Mise Artemis 2 potrvá 10 dnů. 

Ve stejné době se má do vesmíru vydat zárodek stanice Gateway, která bude obíhat okolo Měsíce a má být přestupní stanicí při cestě na povrch a zpět. Při první misi, jejímž cílem bude v roce 2024 přistání na povrchu, ale nebude plně k dispozici, a tak se poletí zřejmě přímo.

Problémem jsou peníze

Posádka Artemis 3, která přistane na Měsíci jako první od Apolla 17 v roce 1972, stráví na povrchu asi týden. NASA očekává, že dojde ke dvěma až čtyřem výstupům na povrch.

NASA věří, že ambiciozní termín roku 2024 je splnitelný, ale má to háček – hodně drahý háček. Kongres musí v nejbližších týdnech schválit  dostatečné finanční prostředky.

Pokud se budou politici dohadovat déle než do Vánoc, bude ambiciozní termín stále méně splnitelný, i když šéf NASA Jim Bridenstine věří, že k přistání by došlo i tak – jen zkrátka později. 

Aktuálně se předpokládá, že bude program Artemis ve fiskálních letech 2021 až 2025 potřebovat 28 miliard dolarů. Jen na vývoj lunárního modulu bude potřeba 16 miliard a z toho 3,2 miliard už v roce 2021.

SLS a Orion jsou už téměř hotové (z hlediska vývoje), takže NASA na ně potřebuje už „jen“ 7,6 miliard dolarů. Na skafandry bude potřeba 500 milionů dolarů. Další prostředky by měly jít na experimenty, logistiku na povrchu apod.

Do zmíněných 28 miliard dolarů není zahrnuta výstavba stanice Gateway, která je podle šéfa NASA „kriticky důležitá“ pro vytvoření „udržitelného“ programu průzkumu Měsíce. Nejde totiž jen o našeho vesmírného souseda. Celý Artemis je chápán jako mezikrok pro let na Mars. 

Artemis je z části mezinárodním projektem. Servisní sekci pro Orion staví Evropská kosmická agentura. Na stavbě a provozu Gateway se mají podílet také kosmické agentury z Japonska, Kanady a Evropy. 

Zatím stále nevíme, kteří astronauti se prvních misí zúčastní. Šéf NASA chce skupinu astronautů představit „spíše dříve než později“. Standardně se posádky oznamují dva roky před startem. Složení posádky Artemis 2 bychom tak mohli poznat na začátku příštího roku.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (23) Další článek: Windows v kapse: Jak nainstalovat Windows 10 na flashdisk

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, NASA, Artemis, Japonsko, Mars, Evropa, Peníze, SLS, Měsíc, Gateway, Apollo, HLS, Kanada, Barack Obama, Dynetics, Space Launch Systém, Mys Canaveral, George Bush, Lunární modul, Constellation, Zárodek, Mise Artemis, Landing System22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště