Ne všechno se Elonu Muskovi daří. Solární tašky od Tesly sklízí kritiku

Elon Musk kolem sebe buduje auru geniálního podnikatele, který mění celá odvětví, ale ne všechno se mu úplně daří. Vedlejší byznys automobilky Tesla, výroba a montáž fotovoltaických systémů, sklízí tvrdou kritiku.

Při premiéře solárních tašek sliboval Musk cenu srovnatelnou s běžnými střechami. Také kombinace solární střecha – bateriové úložiště – elektromobil teoreticky dává velký smysl, ale praxe pokulhává…

Dnes si nespokojení zákazníci stěžují především na neschopnost firmy uspokojovat poptávku a na nezanedbatelné zvyšování koncové ceny. Příčina těchto potíží spočívá podle Elona Muska ve složitosti a různorodosti střech. Připustil však, že se Tesla v byznysu se solárními střechami dopustila závažných chyb

Právě různorodost střech způsobuje v některých případech dvou až trojnásobné zvýšení ceny oproti původnímu odhadu. Server The Verge například uvádí, že koncová cena u zákazníka se tak může dostat z 35 tisíc dolarů za instalaci na 75 tisíc dolarů.

Pokud však zákazník se zvýšením nesouhlasí, firma mu podle Muska vrátí již zaplacenou zálohu. Tesla oznámila svůj projekt solárních střech v roce 2016. Tentýž rok koupila společnost Solar City, jejíž technologii využila a rozvinula. Na solární řešení teď poskytuje záruku 25 let.

Jak Tesla uvedla ve své zprávě za letošní první čtvrtletí, nainstalovala už solární panely o výkonu 92 megawattů a energetická úložiště o kapacitě 445 megawatthodin. Byznys je však ztrátový, Tesla zatím v oblasti energetiky a energetických úložišť vydělala 494 milionů dolarů při nákladech 595 milionů dolarů.

Kromě instalace solárních tašek či klasických panelů nabízí Tesla také úložiště Powerwall. Tato nástěnná baterie, která ukládá energii získanou ze slunce, dokáže také předcházet výpadkům sítě. Nově ji Tesla bude nabízet výhradně ve spojení se svými instalacemi solárních panelů. Aktuálně firma inzeruje kapacitu baterie 13,5 kilowatthodiny a výkon mezi pěti až sedmi kilowattů. Na akumulátory poskytuje desetiletou záruku.

Míra nasazení zařízení Powerall meziročně vzrostla o 71 procent. Do budoucna pak Tesla plánuje uvolnit softwarovou aktualizaci, která zvýší výkon, přesněji povolí zvýšení výkonu na zhruba dvojnásobek.

Článek vyšel na E15.cz

Diskuze (64) Další článek: Dominový efekt na dálkové ovládání. Tenhle chlapík posunul hrátky s Legem na vyšší level

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,