Ne všechno se Elonu Muskovi daří. Solární tašky od Tesly sklízí kritiku

Elon Musk kolem sebe buduje auru geniálního podnikatele, který mění celá odvětví, ale ne všechno se mu úplně daří. Vedlejší byznys automobilky Tesla, výroba a montáž fotovoltaických systémů, sklízí tvrdou kritiku.

Při premiéře solárních tašek sliboval Musk cenu srovnatelnou s běžnými střechami. Také kombinace solární střecha – bateriové úložiště – elektromobil teoreticky dává velký smysl, ale praxe pokulhává…

Dnes si nespokojení zákazníci stěžují především na neschopnost firmy uspokojovat poptávku a na nezanedbatelné zvyšování koncové ceny. Příčina těchto potíží spočívá podle Elona Muska ve složitosti a různorodosti střech. Připustil však, že se Tesla v byznysu se solárními střechami dopustila závažných chyb

Právě různorodost střech způsobuje v některých případech dvou až trojnásobné zvýšení ceny oproti původnímu odhadu. Server The Verge například uvádí, že koncová cena u zákazníka se tak může dostat z 35 tisíc dolarů za instalaci na 75 tisíc dolarů.

Pokud však zákazník se zvýšením nesouhlasí, firma mu podle Muska vrátí již zaplacenou zálohu. Tesla oznámila svůj projekt solárních střech v roce 2016. Tentýž rok koupila společnost Solar City, jejíž technologii využila a rozvinula. Na solární řešení teď poskytuje záruku 25 let.

Jak Tesla uvedla ve své zprávě za letošní první čtvrtletí, nainstalovala už solární panely o výkonu 92 megawattů a energetická úložiště o kapacitě 445 megawatthodin. Byznys je však ztrátový, Tesla zatím v oblasti energetiky a energetických úložišť vydělala 494 milionů dolarů při nákladech 595 milionů dolarů.

Kromě instalace solárních tašek či klasických panelů nabízí Tesla také úložiště Powerwall. Tato nástěnná baterie, která ukládá energii získanou ze slunce, dokáže také předcházet výpadkům sítě. Nově ji Tesla bude nabízet výhradně ve spojení se svými instalacemi solárních panelů. Aktuálně firma inzeruje kapacitu baterie 13,5 kilowatthodiny a výkon mezi pěti až sedmi kilowattů. Na akumulátory poskytuje desetiletou záruku.

Míra nasazení zařízení Powerall meziročně vzrostla o 71 procent. Do budoucna pak Tesla plánuje uvolnit softwarovou aktualizaci, která zvýší výkon, přesněji povolí zvýšení výkonu na zhruba dvojnásobek.

Článek vyšel na E15.cz

Diskuze (53) Další článek: Dominový efekt na dálkové ovládání. Tenhle chlapík posunul hrátky s Legem na vyšší level

Témata článku: Byznys, Elon Musk, Tesla, Tesla Motors, Úložiště, Solární energie, Instalace, Solar City, Dolar, Střecha, Automobilka, The Verge, Zákazníci, TaškaPo naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek
Jak na fotky ze surových RAW dat

Jak na fotky ze surových RAW dat

Obrazových formátů, které se používají v oblasti digitální fotografie není mnoho, v zásadě se můžeme setkat s nejběžnějším JPEGem, kterému sekunduje bezztrátový formát RAW. Pro jeho úpravu je však třeba speciální software.

Petr Březina
Fotoškola
U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

** Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec ** Zumwalt nedávno během cesty z Kalifornie na Aljašku proplul dvěma bouřemi ** Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět