Neandrtálci lovili obří slony. Velkou sešlost potřebovali i na konzumaci jejich masa

  • Vědci prozkoumali tisíce kostí vyhynulých pravěkých slonů a vyčetli z nich překvapivé svědectví o neandrtálcích
  • Tito lidé pravidelně lovili obří zvířata o hmotnosti přes deset tun
  • Sdružovali se přitom do mnohem větších skupin, než jsme si dokázali představit

Neandrtálci byli zdatní lovci a maso velkých zvířat, např. jelenů, divokých turů a divokých koní, tvořilo podstatnou část jejich jídelníčku. O tom, zda lovili i zástupce pravěké megafauny, tedy obří slony nebo mamuty, vedou vědci bouřlivé diskuse. Tu a tam se sice najdou kosti těchto kolosů se stopami po ostřích kamenných čepelí, ale skeptici v nich vidí pozůstatky po porcování uhynulých zvířat.

Nyní dostali zastánci neandertálského lovu megafauny do rukou velmi pádný argument v podobě studie německo-nizozemského týmu vedeného Sabine Gaudzinski-Windheuserovou z Univerzity Johannese Guttenberga v Mohuči. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil vědecký časopis Science Advances.

Vědci zkoumali kosti pravěkých slonů druhu Palaeoloxodon antiquus objevené na lokalitě Neumark-Nord už v 80. letech minulého století. Toto bohaté naleziště fosilní fauny a flóry z poslední doby meziledové má rozlohu přes třicet hektarů a vědci ho zkoumají už dlouhá léta. Neumark-Nord tak už vydal nejedno překvapivé svědectví z dávné minulosti.

Klepněte pro větší obrázek

Nedávno například vědci zjistili, že když před 125 000 roků přišly do této oblasti neandrtálci, došlo tu během pouhých dvou tisícileté k zásadní změně vegetace. Lesy ustoupily a krajina byla mnohem otevřenější. Neandrtálci toho zřejmě dosáhli vypalováním původních porostů.

Podobně využívali mnohem později ohně k vypalování hustých porostů původní obyvatelé Austrálie. Pro ty byl oheň jedním z pomocníků při lovu, protože postup plamenů nahnal zvířata k lovcům. Není jasné, jestli podobně lovili i neandrtálci. Lokalita Neumak-Nord tak ale každopádně prvním jasně zdokumentovaným případem úpravy krajiny člověkem.

Diskuze (5) Další článek: Platící uživatelé Twitteru mohou psát tweety o délce 4000. Změny v API se odkládají

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,