Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

  • Audi představilo svůj nový systém GLOSA
  • Auto díky nemu ví, kdy bude na semaforu zelená
  • Řidiči doporučí optimální rychlost jízdy

Německá automobilka Audi chystá pro budoucí majitele svých vozů zajímavou funkci, díky které nebudou muset trávit čekáním na semaforech tolik času, jako ostatní. Již v roce 2016 předvedla svůj systém Traffic Light Information, který poskytuje řidičům informaci o tom, jak dlouho bude svítit červená. Tentokrát se zaměřila na zelené světlo.

Audi novinku označuje zkratkou GLOSA (Green Light Optimized Speed Advisory – optimalizovaná regulace rychlosti podle zeleného světla). Ke svému fungování potřebuje napojení na městskou infrastrukturu řízení dopravy, což v praxi znamená, že v Česku to přinejmenším zatím nebude fungovat.

Zelená vlna

Cílem snahy je poskytnout řidičům možnost jet v takzvané „zelené vlně“ – tedy dojíždět ke křižovatkám v okamžiku, kdy v daném směru svítí zelená. Vůz má tedy informace o tom, kdy bude na příštím semaforu signál „volno“, bere v úvahu aktuální polohu, vzdálenost od křižovatky i lokální omezení rychlosti.

Na základě těchto údajů doporučí řidiči optimální rychlost, kterou by měl jet, aby k následujícímu semaforu přijel v okamžiku, kdy svítí zelené světlo. Uvedený systém funguje například v amerických městech Denver, White Plains, Gainesville, Orlando a v oblasti Severní Virginie.

Svým způsobem to připomíná dobu, kdy v našem hlavním městě fungovala zelená vlna na základě rychlostních světelných signálů. Těmito „semafory s čísly“ byl řidič informován o tom, jakou rychlostí by měl jet, aby další křižovatku projel na zelenou.

Auta připojená k infrastruktuře

Program Audi, označovaný jako „Vehicle-to-Infrastructure“ (zkráceně V2I), má fungovat ve třinácti amerických městech na celkem více než 4700 křižovatkách. Vozidlo komunikuje se systémy dopravní infrastruktury přes mobilní datové připojení 4G LTE.

Zatímco stávající verze V2I informovala řidiče pouze o tom, jak dlouho ještě bude svítit červené světlo, nová mu bude doporučovat, jakou rychlostí by měl jet, aby na dalším semaforu nemusel vůbec zastavovat.

GLOSA může ve výsledku zlepšit celkový dopravní tok, ale také přinést ekonomické a ekologické výhody v podobě menšího množství paliva, které by auto spálilo při rozjezdech. Pokud bude funkce k dispozici ve více vozech, mohou tyto projíždět z jedné zelené na další bez zpomalení nebo zrychlování, čímž se sníží pravděpodobnost kolizí.

Zelená na předplatné

Informace o doporučené rychlosti budou k dispozici ve vybraných modelech na přístrojové desce a případně i na heads-up displeji, pokud je jím vůz vybaven. Později Audi hodlá integrovat tuto funkci do dalších systémů, jako je automatický start a autonomní řízení, čímž zlepší jejich funkčnost a účinnost.

Pro možnost fungování v rámci V2I je nutné pořízení předplatného služby Audi Connect Prime. To lze ve Spojených státech získat k některým modelům z let 2017 a 2018, podporovat ho budou také všechna letošní auta s výjimkou modelů A3, TT a R8.

Údaje z průzkumu AAA Foundation for Traffic Safety ukazují, že průměrný americký řidič tráví za volantem téměř 300 hodin ročně. Poskytnutí informací, jako je optimální rychlost příjezdu na zelené světlo, může podle Audi pomoci snížit stres a zlepšit pohodlí řidiče v tomto čase.

Diskuze (28) Další článek: Týden Živě: Platby mobilem, rozkládací Samsung a svérázná Marta Nováková

Témata článku: Doprava, Automobily, USA, Světlo, Audi, GLOSA, Orlando, Řidič, Head-up, Audi e-tron GT, Křižovatka, Severní Virginie, Zelené světlo, Česká republika, Optimální rychlost, Napojení, Audi e-tron, Denver, Semafor, Head-up Displej, RychlostJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy