USA | Doprava | Audi

Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

  • Audi představilo svůj nový systém GLOSA
  • Auto díky nemu ví, kdy bude na semaforu zelená
  • Řidiči doporučí optimální rychlost jízdy

Německá automobilka Audi chystá pro budoucí majitele svých vozů zajímavou funkci, díky které nebudou muset trávit čekáním na semaforech tolik času, jako ostatní. Již v roce 2016 předvedla svůj systém Traffic Light Information, který poskytuje řidičům informaci o tom, jak dlouho bude svítit červená. Tentokrát se zaměřila na zelené světlo.

Audi novinku označuje zkratkou GLOSA (Green Light Optimized Speed Advisory – optimalizovaná regulace rychlosti podle zeleného světla). Ke svému fungování potřebuje napojení na městskou infrastrukturu řízení dopravy, což v praxi znamená, že v Česku to přinejmenším zatím nebude fungovat.

Zelená vlna

Cílem snahy je poskytnout řidičům možnost jet v takzvané „zelené vlně“ – tedy dojíždět ke křižovatkám v okamžiku, kdy v daném směru svítí zelená. Vůz má tedy informace o tom, kdy bude na příštím semaforu signál „volno“, bere v úvahu aktuální polohu, vzdálenost od křižovatky i lokální omezení rychlosti.

Na základě těchto údajů doporučí řidiči optimální rychlost, kterou by měl jet, aby k následujícímu semaforu přijel v okamžiku, kdy svítí zelené světlo. Uvedený systém funguje například v amerických městech Denver, White Plains, Gainesville, Orlando a v oblasti Severní Virginie.

Svým způsobem to připomíná dobu, kdy v našem hlavním městě fungovala zelená vlna na základě rychlostních světelných signálů. Těmito „semafory s čísly“ byl řidič informován o tom, jakou rychlostí by měl jet, aby další křižovatku projel na zelenou.

Auta připojená k infrastruktuře

Program Audi, označovaný jako „Vehicle-to-Infrastructure“ (zkráceně V2I), má fungovat ve třinácti amerických městech na celkem více než 4700 křižovatkách. Vozidlo komunikuje se systémy dopravní infrastruktury přes mobilní datové připojení 4G LTE.

Zatímco stávající verze V2I informovala řidiče pouze o tom, jak dlouho ještě bude svítit červené světlo, nová mu bude doporučovat, jakou rychlostí by měl jet, aby na dalším semaforu nemusel vůbec zastavovat.

GLOSA může ve výsledku zlepšit celkový dopravní tok, ale také přinést ekonomické a ekologické výhody v podobě menšího množství paliva, které by auto spálilo při rozjezdech. Pokud bude funkce k dispozici ve více vozech, mohou tyto projíždět z jedné zelené na další bez zpomalení nebo zrychlování, čímž se sníží pravděpodobnost kolizí.

Zelená na předplatné

Informace o doporučené rychlosti budou k dispozici ve vybraných modelech na přístrojové desce a případně i na heads-up displeji, pokud je jím vůz vybaven. Později Audi hodlá integrovat tuto funkci do dalších systémů, jako je automatický start a autonomní řízení, čímž zlepší jejich funkčnost a účinnost.

Pro možnost fungování v rámci V2I je nutné pořízení předplatného služby Audi Connect Prime. To lze ve Spojených státech získat k některým modelům z let 2017 a 2018, podporovat ho budou také všechna letošní auta s výjimkou modelů A3, TT a R8.

Údaje z průzkumu AAA Foundation for Traffic Safety ukazují, že průměrný americký řidič tráví za volantem téměř 300 hodin ročně. Poskytnutí informací, jako je optimální rychlost příjezdu na zelené světlo, může podle Audi pomoci snížit stres a zlepšit pohodlí řidiče v tomto čase.

Diskuze (28) Další článek: Týden Živě: Platby mobilem, rozkládací Samsung a svérázná Marta Nováková

Témata článku: USA, Automobily, Doprava, Audi, Světlo, GLOSA, Česká republika, Severní Virginie, Křižovatka, Napojení, Denver, Semafor, Zelené světlo, Rychlost, Řidič, Orlando, Optimální rychlost


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25