Nebeské otázky: Čínská mise na Mars odstartuje „v nadcházejících měsících“

China National Space Administration (CNSA) oznámila, že její mise na Mars odstartuje „v nadcházejících měsících“. Připomeňme, že původně byla naplánovaná na červenec.

Kromě toho bylo odhaleno i jméno mise: „Tianwen 1“, což v hrubém překladu znamená „Nebeské otázky“.

Podle státní zpravodajské agentury Sin-chua tento název pochází z poezie napsané před více než 2000 lety, jejíž autor zpochybňoval některé mytologické příběhy tehdejší doby – zejména ty, které se týkaly Země, vesmíru a různých přírodních jevů.

V rámci dotyčné mise k rudé planetě vyrazí orbiter, lander a pochopitelně i rover, který by měl prozkoumat její povrch. Všechna tři zařízení budou vybavena různými vědeckými přístroji.

Pokud vše dopadne dobře, Čína se po USA a Rusku stane historicky třetí zemí, jež úspěšně přistane na Marsu. Pandemie COVID-19 nicméně tvrdě zasáhla vesmírné agentury z celého světa a nelze vyloučit, že neočekávaným zpožděním bude muset čelit i CNSA.

Diskuze (3) Další článek: Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Témata článku: Vesmír, Země, COVID-19, Mars, USA, Čína, Rusko, Mise, Otázka, Mise Tianwen, OTA, CNSA, Sin-chua, POE, Mar40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2021/2022

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

Jaromír Puk
Hi-Fi