Nebyla to plošina těžící plyn, nebo ropu, nebyl to tanker. Nad Kaspickým mořem vybuchla bahenní sopka

V neděli večer oběhly sociální sítě videa a fotografie zobrazující velmi silný výbuch v oblasti Kaspického moře. Dlouho nebylo jasné, o co jde, ázerbájdžánské úřady neměly žádné informace o technologické havárii. Spekulovalo se přitom o výbuchu na plošině těžící zemní plyn nebo ropu, případně o havárii tankeru.

Příčinu odhalil až vrtulník, který se ráno dostal do oblasti výbuchu: byla to bahenní sopka.

Přečtěte si na Twitteru toto dlouhé vlákno od Dr. Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který v něm podrobně vysvětluje, jak bahenní sopky vznikají a co se zřejmě včera v Kaspickém moři stalo.

Stručné shrnutí: V hluboké vrstvě sedimentů, které se v této oblasti ukládají v trhlině zemské kůry, vznikají z uloženého organického materiálu uhlovodíky: ropa, zemní plyn, ale třeba také metan. Tlak shora je spolu s tekutým bahnem vytlačuje na povrch. Tam, kde u ropy vznikne jen výron nebo ropné jezírko, u plynů hrozí vznícení a výbuch. Třeba jiskrou poté, když na sebe během exploze narazí kameny.

Trochu to připomíná nedávnou situaci u těžební plošiny v Mexickém zálivu. Tam měl ale únik plynu technologickou příčinu a u hladiny oceánu ho zřejmě zapálili záchranáři kvůli snadnější kontrole:

Diskuze (4) Další článek: Toxická kometa 46P/Wirtanen obsahuje nezvyklé množství alkoholu. Především metanolu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,