Nebyla to plošina těžící plyn, nebo ropu, nebyl to tanker. Nad Kaspickým mořem vybuchla bahenní sopka

V neděli večer oběhly sociální sítě videa a fotografie zobrazující velmi silný výbuch v oblasti Kaspického moře. Dlouho nebylo jasné, o co jde, ázerbájdžánské úřady neměly žádné informace o technologické havárii. Spekulovalo se přitom o výbuchu na plošině těžící zemní plyn nebo ropu, případně o havárii tankeru.

Příčinu odhalil až vrtulník, který se ráno dostal do oblasti výbuchu: byla to bahenní sopka.

Přečtěte si na Twitteru toto dlouhé vlákno od Dr. Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který v něm podrobně vysvětluje, jak bahenní sopky vznikají a co se zřejmě včera v Kaspickém moři stalo.

Stručné shrnutí: V hluboké vrstvě sedimentů, které se v této oblasti ukládají v trhlině zemské kůry, vznikají z uloženého organického materiálu uhlovodíky: ropa, zemní plyn, ale třeba také metan. Tlak shora je spolu s tekutým bahnem vytlačuje na povrch. Tam, kde u ropy vznikne jen výron nebo ropné jezírko, u plynů hrozí vznícení a výbuch. Třeba jiskrou poté, když na sebe během exploze narazí kameny.

Trochu to připomíná nedávnou situaci u těžební plošiny v Mexickém zálivu. Tam měl ale únik plynu technologickou příčinu a u hladiny oceánu ho zřejmě zapálili záchranáři kvůli snadnější kontrole:

Diskuze (4) Další článek: Toxická kometa 46P/Wirtanen obsahuje nezvyklé množství alkoholu. Především metanolu

Témata článku: Twitter, Tank, plyn, Geologie, Moře, Sopka, Kaspické moře, Zemní plyn, Petr Brož, Havárie, Plošina, Mexický záliv, Výbuch, Výron, Tanker, RopaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy