Nechcete, aby vás poštípali komáři? Noste zelené, fialové, modré a bílé oblečení

Komáři sice obyvatele v našich končinách momentálně nesužují, s blížícím se jarem se však mohou hodit výsledky studie vědců z Washingtonské univerzity. Zabývali se otázkou, jaké barevné odstíny tento nepříjemný bodavý hmyz přitahují.

Poté, co komáři zjistí charakteristické plyny z dechu, obvykle letí směrem ke specifickým barvám, jako je červená, oranžová, černá a azurová. Důležitější však je poznatek, že ignorují barvy jako je zelená, fialová, modrá a bílá.

Komáří alchymie

Profesor biologie a hlavní autor studie Jeffrey Riffell řekl: „Zdá se, že komáři analyzují pachy, které jim pomáhají rozlišit, co je poblíž – například hostitele, kterého mohou kousnout.“ Když komáři ucítí specifické sloučeniny, jako je oxid uhličitý z lidského dechu, „stimuluje tato vůně oči, aby vyhledaly specifické barvy a další vizuální vzory, které jsou spojené s potenciálním hostitelem, a zamířili k nim.“

Výsledky studie zveřejněné 4. února v časopise Nature Communications ukazují, jak čich komárů - tzv. olfakce – ovlivňuje jejich reakce na vizuální podněty. Znalost toho, které barvy hladové komáry přitahují a které ne, může pomoci navrhnout lepší repelenty, pasti a další metody, jak udržet otravný hmyz na uzdě.

Dle Riffella existují tři hlavní signály, které komáry přitahují: dech, pot a teplota kůže. V rámci studie bylo odhalen čtvrtý signál: červená barva, která se nachází nejen na oblečení, ale také na kůži každého z nás. Nezáleží přitom na barvě kůže – všichni vydáváme „silný červený podpis“. Omezení těchto pro komáry atraktivních barev by mohlo být dalším způsobem, jak zabránit jejich nepříjemným štípancům.

Komáři pohledem vědců

Vědci sledovali chování samiček komára tropického (Aedes aegypti), kterým byly předloženy různé typy vizuálních a pachových signálů. Stejně jako u všech druhů komárů pijí krev pouze samičky, ale kousnutí komára tropického může přenášet také horečku dengue, žlutou zimnici, virové onemocnění chikungunya či virus zika.

Pomocí 3D sledovacího systému vědci v reálném čase monitorovali trajektorii pohybu jednotlivých komárů v miniaturních testovacích komorách, které byly postříkány specifickými pachy a obsahovaly různé typy vizuálních vzorů – například barevnou tečku nebo chutnou lidskou ruku.

Při absenci pachového podnětu komáři z velké části ignorovali tečku na dně komůrky, a to bez ohledu na její barvu. Po postříkání komory oxidem uhličitým komáři tečku nadále ignorovali, pokud měla zelenou, modrou nebo fialovou barvu. Pokud však byla tečka červená, oranžová, černá nebo azurová, komáři k ní okamžitě letěli.

Žíznivé samičky

Předchozí vědecké výzkumy naznačily, že aktivita komářích samiček se zvýší a začnou prohledávat okolí poté, co zaznamenají oxid uhličitý. Pokusy s barevnými tečkami odhalily, že po ucítění dávají oči komárů přednost určitým vlnovým délkám vizuálního spektra.

Zatímco lidé vidí barvy v různých vlnových délkách, v případě komárů není jisté, zda je vnímají stejně. Podle experimentů však komáři při zachycení CO2 dávají přednost delším vlnovým délkám. Bohužel pro nás lidská kůže vyzařuje signál na dlouhých vlnových délkách v rozsahu červenooranžové barvy, a to bez ohledu na její pigmentaci.

Vědci následně zopakovali pokusy v komoře s kartičkami v barvě lidské kůže a holou rukou dobrovolníka. V takovém případě komáři opět letěli k vizuálnímu podnětu až poté, co byl do komory nastříkán oxid uhličitý. Když použili filtry k odstranění signálů s dlouhou vlnovou délkou nebo pokud měl výzkumník na ruce zelenou rukavici, pak komáři na CO2 nereagovali.

Diskuze (10) Další článek: Připravte se na Facebook zahlcený krátkými videi. Míří na něj funkce okopírovaná z TikToku

Témata článku: Výzkum, Zvířata, Biologie, Hmyz, komár, Barvy, Komáři, Oblečení, Oxid uhličitý, Tečka, Vědec, Washingtonská univerzita, Vlnová délka, Barva, Čich, Signál, Délka, Kůže, Nature CommunicationsVyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika