Nechcete se nechat očkovat? Pak vás kvůli tomu mohou vyhodit z práce, rozhodl americký soud

Očkování proti onemocnění covid-19 je ve většině zemí, včetně Česka, dobrovolné. Případné odmítnutí však může mít v budoucnosti nepříjemné následky, jak ukazuje případ z americké nemocnice Houston Methodist, která chce propustit zaměstnance, jež se nenechali očkovat.

Stovka pracovníků podala na nemocnici žalobu s tím, že „pro setrvání v zaměstnání nutí své zaměstnance, aby se stali lidskými pokusnými králíky“. Viní nemocnici z porušení Norimberského kodexu a přirovnávají nařízení očkování k nacistickým lékařským pokusům ve věznicích a koncentračních táborech.

Odmítnout očkování lze, ale ne bez následků

Federální soudce Lynn Hughes žalobu zamítl a v usnesení napsal, že žádný ze zaměstnanců nebyl k vakcíně nucen ani přemlouván. „Přirovnávat požadavek na aplikaci injekcí k lékařským pokusům v koncentračních táborech je trestuhodné,“ uvedl s tím, že „Nacističtí lékaři prováděli na obětech lékařské pokusy, které způsobovaly bolest, zmrzačení, trvalé postižení a v mnoha případech i smrt.“

Zdůraznil, že zaměstnanci měli možnost vakcínu svobodně přijmout, nebo odmítnout, a pokud se rozhodli pro druhou možnost, „tak prostě budou muset pracovat někde jinde“. Soudce přirovnává situaci k dalším podmínkám pro výkon práce, které může zaměstnavatel stanovit, jako je pracovní doba či přidělená kancelář.

Advokát Jared Woodfill, zastupující zaměstnance nemocnice, v prohlášení pro magazín Business Insider uvedl, že se hodlá proti rozsudku odvolat k federálnímu odvolacímu soudu a v případě potřeby i k Nejvyššímu soudu USA. Dle jeho mínění se jedná o bitvu ve válce o ochranu práv zaměstnanců.

Neočkovaní budou propuštěni

Houstonská nemocnice se na začátku roku dostala na titulní stránky novin, když oznámila, že bude vyžadovat, aby všech 26 000 jejích zaměstnanců bylo do 7. června plně očkováno proti koronaviru. Následně pozastavila pracovní poměr 178 pracovníkům, kteří promeškali lhůtu pro očkování. Pokud nebudou naočkováni do 21. června, budou propuštěni.

Žaloba označuje vakcíny za „experimentální“ a upozorňuje na skutečnost, že žádná z nich dosud nebyla plně schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. FDA skutečně udělila třem vakcínám (Pfizer-BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson) pouze „povolení k mimořádnému použití“.

Americký případ do jisté míry rezonuje s nedávnou událostí z domova důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Zde se prokázala nákaza u jedné pracovnice z přímé péče, která odmítla očkování, a tří již očkovaných seniorů, z nichž jeden zemřel. Média označují jako původce právě neočkovanou ženu a upozorňují, že pracovníci bez očkování jsou v podobných zařízeních velkým rizikem.

Diskuze (41) Další článek: Nový box od Icy Dock pojme 12 SSD v místě, kde by dříve byla DVD mechanika

Témata článku: Koronavirus, USA, Očkování, COVID-19, Zaměstnanci, Soudy, Vakcinace, Moderna, Vakcína, Pfizer-BioNTech, Pfizer BioNTech, Žaloba, Pracovník, Business insider, Americký soud, Koncentrační tábor, Jared, Česká republika, Nemocnice, Pracovnice, Pfizer / BioNTech, Odmítnutí, Nejvyšší soud