Nedělní start rakety Falcon 9 byl v poslední sekundě přerušen kvůli problémům s motorem

V neděli 15. března ve 14:22 našeho času měla z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovat raketa Falcon 9 s pátou várkou šedesáti telekomunikačních satelitů Starlink. Až do poslední chvíle to vypadalo, že vše proběhne bez komplikací, jako při všech předchozích letech, avšak po skončení finálního odpočtu raketa překvapivě neodstartovala.

SpaceX publikovala jedenáct minut po předpokládaném startu na Twitteru informaci, podle které došlo ke „standardnímu automatickému přerušení startu“. Jeho důvodem byly nesrovnalosti v datech z motoru, jejichž hodnoty během kontroly vybočily mimo stanovené meze.

Nečekané překvapení

Celý záznam nerealizovaného startu můžete zhlédnout na oficiálním kanále SpaceX na YouTube. V dolní části obrazovky lze sledovat zbývající čas, posledních deset sekund je přenos doprovázen také hlasovým odpočtem.

 45 sekund před startem přišlo jeho potvrzení, nicméně v čase 14:54, kdy mělo dojít k zážehu a diváci očekávali obvyklý řev devíti raketových motorů Merlin 1D, nastalo ticho a raketa zůstala na rampě 39A. Záhy poté následovalo potvrzení, že zážeh byl (v tom okamžiku ještě z neznámého důvodu) přerušen.

Popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, který na internetové televizi Mall.tv moderuje pořad Vesmírné starty, bezprostředně komentoval situaci slovy: „Tak tohle už jsem hodně dlouho neviděl!“ Poté doplnil, že k něčemu podobnému došlo naposledy v roce 2016 při vynášení lucemburské geostacionární telekomunikační družice SES-9.

Co bylo příčinou?

První stupeň byl od roku 2018 použit již pro čtyři lety a nedělní start měl být jeho pátým. Michael Andrews později uvedl: „Měli jsme potíže týkající se výkonu motoru, které způsobily, že jsme dnešní start přerušili.“

„Existuje tisíce způsobů, jak může start selhat, ale pouze jeden způsob, jak může proběhnout v pořádku,“ dodal Andrews. „Vzhledem k tomu jsme velice opatrní, a pokud zaznamenáme, byť jen nepatrné odchylky, odpočítávání zastavíme.“

SpaceX nyní spolupracuje s U.S. Air Force a Eastern Test Range na nalezení dalšího vhodného data startu. Dle serveru TechCrunch měl připravený záložní termín na pondělí, nicméně s ohledem na nutnou kontrolu rakety ho takřka jistě nevyužije.

Diskuze (5) Další článek: Microsoft vydává záplatu na bezpečnostní díru, která otevírala dveře síťovým červům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,