Nedostatek spánku před operací může zhoršit bolest během následné rekonvalescence | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Nedostatek spánku před operací může zhoršit bolest během následné rekonvalescence

O důležitosti spánku byly popsány už tisíce stránek, nicméně přesto je v tomto směru stále co objevovat. Nejnovější studie se věnovala vlivu spánku na pooperační bolesti. Ukázala, že nedostatečný spánek před operací může zvýšit bolesti, kterými pacienti po zákroku trpí. Podrobnosti přináší magazín New Scientist.

Vědecká pracovnice v oboru neurochirurgie Maíra Bicca z Univerzity Johnse Hopkinse v Marylandu a její kolegové vyhodnocovali výsledky pooperačních bolestí u myší s nedostatkem spánku s cílem zjistit, jak může spánek ovlivnit proces hojení.

Experiment provedený na myších

Samotný popis experimentu zní poněkud brutálně: vědci zabránili šesti myším usnout po dobu 9 hodin před operací pomocí řady rozptylujících prostředků. Umístili jim do klece nové materiály a předměty, které myši nikdy předtím neviděly, a občas na klec poklepali. Poté jim podali anestetikum a provedli na zadních tlapkách hlodavců řez, načež jim ránu zašili.

Následující dva týdny měřili myším bolest tak, že jim denně hladili rány různými nylonovými vlákny. Každé vlákno vyvíjelo na poranění odlišně silný tlak a vědci sledovali, jakou sílu je třeba vyvinout, než zvířata stáhnou tlapku. Pokud myši přiměla k odtáhnutí končetiny menší síla, znamenalo to větší citlivost na bolest.

Vědci zjistili, že pět dnů po operaci vykazovaly myši, které byly předtím nevyspalé, větší citlivost na bolest ve srovnání se zvířaty, která se před zákrokem dostatečně vyspala. Dva týdny po operaci bylo potřeba o 50 % většího tlaku, aby řádně odpočatá zvířata zatáhla tlapky, než to dělaly myši nevyspalé. Bicca tato zjištění prezentovala 13. listopadu na zasedání Společnosti pro neurovědy ve Washingtonu DC.

Odborníci také zjistili, že myši, které nebyly dostatečně vyspalé, měly v místě řezu více zánětlivých buněk než myši, které se před operací vyspaly dostatečně. To naznačuje, že nedostatek spánku zhoršuje schopnost imunitního systému řešit zánět, který je první obrannou linií našeho těla proti zranění nebo nemoci, vysvětluje Bicca. Zánět také způsobuje bolest.

Vliv spánku na zánět

Zda jsou tato zjištění aplikovatelná i na lidi, není v tuto chvíli jasné, říká specialista na léčbu bolesti a profesor anesteziologie Jianguo Cheng z Clevelandské kliniky v Ohiu. Je to však jistě možné, vzhledem k dobře známé souvislosti mezi spánkem, zánětem a bolestí u lidí.

„Při našem moderním životním stylu spánek často upozaďujeme,“ říká Maíra Bicca. „To znamená, že u většiny lidí, které čeká operace, se potenciálně vyvine nějaký druh přecitlivělosti na bolest a/nebo pomalejší hojení tkání.“

Dle Chenga by měla zdravotnická zařízení snížit rizika minimalizací rušivých vlivů na spánek, jako je hluk a světlo. „U lidí s poruchami spánku, jako je nespavost nebo obstrukční spánková apnoe, by měla být součástí předoperační péče spánková terapie, aby se zlepšily výsledky,“ dodává.

Závěrem je v rámci objektivity nutné upozornit na možné nedostatky studie. V první řadě je to malý vzorek – výzkum byl proveden na pouhých šesti myších, což může omezovat obecnost zjištění a jejich statistickou významnost. Bolest byla měřena pomocí stimulace nylonovými vlákny, ale tato metoda může být subjektivní a možná nedostatečně přesně odráží skutečnou bolestivost. Navíc není jisté, zda se tyto výsledky dají přímo aplikovat i na lidi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud