Koronavirus | COVID-19

Neexistuje důkaz, že proděláním nemoci COVID-19 získáte imunitu, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že neexistují žádné jednoznačné důkazy o tom, že lidé, kteří se zotavili z nemoci COVID-19, získali vůči této nemoci imunitu. Podle epidemiologů tedy nelze tvrdit, že ten, kdo nemoc prodělal, se nemůže opětovně infikovat, informuje BBC.

Stávající testy protilátek jsou podobné těm, jež jsou používány při testování HIV (viru, způsobujícího onemocnění AIDS). Zjednodušeně řečeno fungují tak, že měří zvýšené hladiny protilátek, které tělo používá k boji proti viru.

I po onemocnění bez imunity

Americká epidemioložka Maria van Kerkhove na tiskové konferenci v Ženevě uvedla: „Mnohé země navrhují použití rychlých diagnostických sérologických testů, aby dokázaly zachytit to, co považují za míru imunity. Momentálně nemáme důkaz o tom, že použití sérologického testu může prokázat, zda jedinec má imunitu nebo je chráněn před reinfekcí.

Dodala, že testy protilátek jsou sice schopné měřit jejich úroveň, avšak s ohledem na dosavadní poznatky tento údaj neznamená, že je testovaná osoba imunní vůči onemocnění. Této otázce bude nutné věnovat pozornost, abychom byli schopni pochopit, co vlastně zvýšená úroveň protilátek znamená v praxi.

Jinými slovy: neexistují žádné záruky, že pokud máte protilátky proti novému koronaviru, jste zcela imunní. I kdyby se prokázalo, že vás protilátky chrání před onemocněním, stále můžete mít virus ve svém těle a šířit ho.

Kolektivní imunita nemusí fungovat

Lékař Michael J. Ryan (u nás nechvalně proslulý zpochybňováním účinnosti roušek) uvedl, že testy protilátek vyvolávají také etické otázky. „V souvislosti s používáním tohoto přístupu existují vážné etické problémy a my je musíme velmi pečlivě řešit. Musíme se také podívat na délku ochrany, kterou mohou protilátky poskytovat.“

Ryan vidí problém v tom, že člověk, který bude žít v nepravdivé představě, že prodělal nemoc a má tedy protilátky, se může znovu nakazit. Dodal, že testy musí být použity jako součást ucelené politiky veřejného zdraví.

Otázka získání imunity proděláním nemoci je poměrně podstatná z hlediska plánování dalšího postupu boje proti pandemii onemocnění COVID-19. Některé země totiž v tomto směru použily volnější přístup s tím, že obyvatelstvo získá „kolektivní imunitu“. Pokud ale po vyléčení imunita rychle „vyprchá“ nebo vůbec nevznikne, nepřinese tento přístup kýžený výsledek.

Například britská vláda již zaplatila za tři a půl milionu testů na protilátky, ale dosud nenašla takový, který by byl dostatečně spolehlivý. Zdůrazňuje, že použití jakéhokoli testu neschválí, dokud si nebude jistá, že se na jeho výsledky může plně spolehnout.

Koronavirus online

Diskuze (57) Další článek: Google pracuje na vlastní platební kartě, nebude se ale po Applu úplně opičit

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Výzkum, Viry, Medicína, Tělo, Onemocnění, Ryan, Test, Virus, Imunita, Ženeva, Epidemiolog, Důkaz , Protilátky, Nemoc, Vyléčení, WHO, BBC


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21