Koronavirus | COVID-19

Neexistuje důkaz, že proděláním nemoci COVID-19 získáte imunitu, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že neexistují žádné jednoznačné důkazy o tom, že lidé, kteří se zotavili z nemoci COVID-19, získali vůči této nemoci imunitu. Podle epidemiologů tedy nelze tvrdit, že ten, kdo nemoc prodělal, se nemůže opětovně infikovat, informuje BBC.

Stávající testy protilátek jsou podobné těm, jež jsou používány při testování HIV (viru, způsobujícího onemocnění AIDS). Zjednodušeně řečeno fungují tak, že měří zvýšené hladiny protilátek, které tělo používá k boji proti viru.

I po onemocnění bez imunity

Americká epidemioložka Maria van Kerkhove na tiskové konferenci v Ženevě uvedla: „Mnohé země navrhují použití rychlých diagnostických sérologických testů, aby dokázaly zachytit to, co považují za míru imunity. Momentálně nemáme důkaz o tom, že použití sérologického testu může prokázat, zda jedinec má imunitu nebo je chráněn před reinfekcí.

Dodala, že testy protilátek jsou sice schopné měřit jejich úroveň, avšak s ohledem na dosavadní poznatky tento údaj neznamená, že je testovaná osoba imunní vůči onemocnění. Této otázce bude nutné věnovat pozornost, abychom byli schopni pochopit, co vlastně zvýšená úroveň protilátek znamená v praxi.

Jinými slovy: neexistují žádné záruky, že pokud máte protilátky proti novému koronaviru, jste zcela imunní. I kdyby se prokázalo, že vás protilátky chrání před onemocněním, stále můžete mít virus ve svém těle a šířit ho.

Kolektivní imunita nemusí fungovat

Lékař Michael J. Ryan (u nás nechvalně proslulý zpochybňováním účinnosti roušek) uvedl, že testy protilátek vyvolávají také etické otázky. „V souvislosti s používáním tohoto přístupu existují vážné etické problémy a my je musíme velmi pečlivě řešit. Musíme se také podívat na délku ochrany, kterou mohou protilátky poskytovat.“

Ryan vidí problém v tom, že člověk, který bude žít v nepravdivé představě, že prodělal nemoc a má tedy protilátky, se může znovu nakazit. Dodal, že testy musí být použity jako součást ucelené politiky veřejného zdraví.

Otázka získání imunity proděláním nemoci je poměrně podstatná z hlediska plánování dalšího postupu boje proti pandemii onemocnění COVID-19. Některé země totiž v tomto směru použily volnější přístup s tím, že obyvatelstvo získá „kolektivní imunitu“. Pokud ale po vyléčení imunita rychle „vyprchá“ nebo vůbec nevznikne, nepřinese tento přístup kýžený výsledek.

Například britská vláda již zaplatila za tři a půl milionu testů na protilátky, ale dosud nenašla takový, který by byl dostatečně spolehlivý. Zdůrazňuje, že použití jakéhokoli testu neschválí, dokud si nebude jistá, že se na jeho výsledky může plně spolehnout.

Koronavirus online

Diskuze (57) Další článek: Google pracuje na vlastní platební kartě, nebude se ale po Applu úplně opičit

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, COVID-19, Výzkum, Medicína, Viry, Tělo, Ryan, Virus, WHO, Imunita, Test, BBC, Vyléčení, Nemoc, Protilátky, Důkaz , Ženeva, Onemocnění


Určitě si přečtěte

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X