Nejen čínská raketa. V Austrálii nejspíše dopadl kus lodě od SpaceX

  • Centrální stupeň čínské rakety vstoupil do atmosféry
  • Ještě dříve dopadl na australské území zřejmě kus trunku z kosmické lodě Crew Dragon

O víkendu sledovali fanoušci kosmonautiky ohnivý konec centrálního stupně čínské rakety Čchang-čeng 5 B. Raketa 24. července vynesla modul pro čínskou orbitální stanici a o víkendu měla nekontrolovaně vstoupit do atmosféry.

Nešlo o žádného drobečka – hmotnost stupně je 22 tun a na délku má 30 metrů. Není obvyklé, aby podobně velké kosmické smetí vstupovalo do atmosféry nekontrolovaně s tím, že předem není jasné, kam dopadne. Trosky byly nakonec v sobotu našeho času spatřeny nad Borneem. 

Kus lodě od SpaceX?

Objevil se ale také další případ kosmického smetí. Možná ne kontroverzní ale určitě pikantní. Už 9. července slyšeli lidé na jihovýchodě Austrálie výbuch. O pár dní později našli farmáři uprostřed ovčího výběhu kusy něčeho, co do australské přírody rozhodně nepatří. 

Chovatel ovcí Mick Miners našel v pondělí (25. července) v odlehlé části svého výběhu téměř třímetrový objekt a nevěděl, co to je, jak uvádí ABC News. Po telefonátu sousednímu farmáři Jocku Wallaceovi zjistil, že Wallace spatřil na svém pozemku další trosky již 21. července. 

Místní úřady farmářům poradily, aby se obrátily na NASA. Záhadu ale nakonec zřejmě rozlouskl Jonathan McDowell, který se roky věnuje sledování kosmického smetí.

Čas a místo odpovídají vstupu do atmosféry poměrně slavného kosmonautického artefaktu – trunku z kosmické lodě Crew Dragon od SpaceX.

Crew Dragon, kterým SpaceX Elona Muska dopravuje do vesmíru posádky ISS nebo vesmírné turisty, má dvě části. Kromě kabiny pro posádku je to válcový trunk, který není hermetizován a plní tři role:

  • Pokud by během startu došlo k aktivaci nouzového přerušení letu, oddělí se Crew Dragon pomoci motorů SuperDraco od rakety Falcon 9. Motory jsou na kapsli pro posádku, ale trunk poskytuje nutnou stabilitu.
  • Na asi polovině trunku jsou solární panely.
  • Uvnitř trunku lze přepravovat náklad. Využívá se to spíše u bezpilotní verze lodě. Na ISS se tak už dostaly třeba menší moduly (nafukovací BEAM nebo soukromá přechodová komora Bishop Airlock).

Před vstupem do atmosféry se trunk od kapsle oddělí a následně vstoupí do atmosféry. V případě „australského“ trunku to trvalo poměrně dlouho. Mělo by jít o trunk z mise Crew-1, která přistála na Zemi 2. května 2021. Velkým nalezeným kusem je patrně jedná z aerodynamických ploutví trunku.

Není to poprvé, co na území Austrálie dopadl suvenýr amerického pilotovaného programu. Známý je případ z 11. července 1979, kdy nedaleko Perthu dopadly trosky první a jediné čistě americké orbitální stanice Skylab. NASA tehdy dostala pokutu a americký prezident se musel omluvit. Možná by měl Elon Musk kontrolovat schránku, zda mu nedorazí dopis s australským razítkem...

Diskuze (3) Další článek: Bill Gates investoval do startupu, který pracuje na klimatizaci šetrné k životnímu prostředí

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Kosmonautika, Země, Elon Musk, Čína, Raketa, Mezinárodní vesmírná stanice, Austrálie, loď, Atmosféra, Crew Dragon, SuperDraco, Čínská raketa, Crew, ABC News, Kosmické smetí, Borneo, Perth, ISS, Jonathan McDowell, Kosmická loď, Kus, Skylab, Orbitální staniceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy