kdysi mi nekdo rekl "kdyz chces neco zmenit tak nez se dostanes tam kde mas tu moznost jsi tak zkorupovany ze uz to nejde"podle meho chapani fyziky (nemusi byt spravne) je to tady podobne, ke zobrazeni neceho tak maleho se to musi "osvitit" a to samo o sobe zmeni "scenu/stav" a nezobrazi se puvodni stav. Taaakze korekce a predpoklady.
Nemusi se to nutne "osvitit". Uz Serge Haroche ukazal pomoci kvantove elektrodynamiky vyuzite v mikrovlne dutine, ze lze za pomoci Rydbergovych atomu napr zmerit, ze se nekde nachazi foton, aniz by ho to mereni znicilo, nebo zmenilo. Coz je super, protoze to ukazuje, ze je mozne provadet mereni na casticich, aniz by je to nicilo. Napr tim ze se na ne "posviti". Dostal za to nobelovku v 2012. Navic nelze pomoci viditelneho svetla, tedy toho, co my jako lidi vidime, zobrazit zadny obraz atomu, jednoduse proto, ze jsou prilis male. Takze vse co sme chopni na obrazovkach PC zobrazit je jen jakasi aproximace. Navic otazka je, jestli je vubec napr atom neco s ostrymi hranicemi, jeslti to ma nejaky tvar nebo je to nejaky beztvary potencial cehosi.I kdyz to "osviceni" atomu, respektive molekuly neni ulne tak nerealne, teoreticky lze za dostat napr atom drasliku do tak vysokych hlavnich kvantovych cisel (Rydberguv atom) ze by mohl mit rozmer az desetinu milimetru, coz uz je rozmer vlasu. Ale nemame zatim dostatecne vychytanou techniku, nicmene uz se s tim nejakou dobu experimentuje.
osvitit je v uvozovkach stejne jako stav, neni nutne mysleno svetlo jak viditelne tak neviditelne a stav nemusi byt zniceno/nezniceno.Ale nejak neverim ze jakym koli "zvyditelnenim" sceny, scenu nepozmenite.
Tak veda nastesti neni o vereni, ale vedeni ;). Jinak ten clovek za to precejen dostal nobelovku, da se predpokladat, ze za jeho objevem stoji nejaka skutecna prace. Nicmene se porad pohybujeme v oblasti experimentu. Je dost mozne ze to co o tech casticich vime se tim merenim neovlivnuje, nicmene muzou existovat aspekty/vlastnosti castic/hmoty, ktere se tim merenim ovlivnuji, ale mi o tom proste jen nevime.V jeho objevu jde o to, ze doted, pokud sme chteli napriklad zjistit, ze se nekde nachazi foton, tak jsme vuci nemu vystrelili nejakou castici, ono se to nejak srazilo, ta srazka neco vyprodukovala, my jsme to v detektoru zachytili a to byl dukaz, ze tam byl foton. Ten foton toto mereni ale neprezil. Ted jsme schopny detekovat foton bez toho, aniz bysme ho "zabili".Mluvi o tom treba Petr Kulhanek na zacatku teto prednasky. https://www.youtube.com/watch...
😀 pro me jsou uz nektery casti fyziky pohadka, jen duvera v zakladni principy mi zustala. Takze urcite ovlivnuje jen to asi neni podstatny nebo s tim pocitaji. Lepe se me spi kdyz "vim" ze se ta "energie" nikde neztraci.
Treba se ztraci :). Porad je tu dost nezodpovezenych/nepochopenych veci u nichz nevime co to je a jake maji vlivy a dusledky na sve okoli. Napr. co je to temna energie, nebo temna hmota? Co je uvnitr cernych der, jake procesy tam probihaji. Byl velky tresk? A proc? Vznikl zivot spontalne a je prirozennou vlastnosti hmoty?Neodmyslitelnou soucasti oboru fyziky je omyl. A ze jich uz bylo :)
TSMC již pracuje na vývoji 2nm technologie, kterou plánuje v roce 2024.Při 2nm ... .
Nešlo by třeba nějak ten obrázek atomu zachytit, vyfotit, abychom se také mohli pokochat? Možná i zdařilá kresbička by stačila … 🙂
Když se podíváte na tu studii a sjedete dolů k "Supplementary information", tak tam jsou nějaká videa.
Vyžadovat obrázek atomu může pouze někdo, kdo si představuje elementární částice jako kuličky (nebo, pro mě za mě jako krychličky, to je jedno) - tedy někdo, kdo o tom někde něco kdysi zaslechl. Částice nemají tvar a jejich přítomnost odhadujeme pouze z jejich silových účinků a jsme pouze schopni říct "tady někde je atom".
Nene, jsou to slepené červené a bílé kuličky, a kolem nich obíhají malé černé kuličky 😁
A ty fialové se slušivým puntíkem jsou co?
To budou nejspíš kvarky 😁
A s chlebem jsou vyborne 😉
Copak "tady je atom" - to by ještě šlo.Ale "tady je elektron", "tady je proton", ... nebo dokonce "tady v tom protonu je půvabný zelený kvark" ...
Pokud by se podarilo kontrolovat jednotlive atomy, mohlo by to byt dost klicove ke kontrole poruch materialu. Treba u takovych uhlikovych vlaken, lan nebo ruznych 2d uhlikovych ploch.
Je pěkné psát o tom, jak by mohly vypadat procesory,ale asi pod 2 nm bude problém se stabilitou při běžných letních teplotách.Jedna věc je vyrobit to bez poruch a druhá, zajištit bezporuchový stav v provozu.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.