Nejrychlejší migraci v dějinách lidstva zvládli Avaři. Na přesun z Mongolska do střední Evropy jim stačilo deset let

  • Během pouhých deseti let se Avaři přestěhovali z území dnešního Mongolska do Karpatské doliny
  • Národ poražený ve své staré vlasti Turky založil mocnou říši
  • Následně jí vládl po dvě staletí

Avaři byli tajuplným etnikem, které osídlilo Karpatskou kotlinu v letech 567 až 568 našeho letopočtu. Jejich původ byl pro vědce dlouho záhadou.

Početnému mezinárodnímu vědeckému týmu pod vedením Johannese Krauseho z lipského Max Planck Institut for Evolutionary Anthropology se podařilo analyzovat DNA šestašedesáti nebožtíků pochovaných na území dnešního Maďarska, Polska, Slovenska, Ukrajiny a dalších středoevropských lokalit, a to v době před  avarským vpádem a v dobách avarské nadvlády.

K interpretaci genetických dat využili bohatý archeologický materiál a dostupné historické prameny.

Podle byzantských textů došlo po roce 550 našeho letopočtu k mnoha rozsáhlým migracím. Do střední Evropy se při nich dostali také Avaři. Prvotní příčinou masových přesunů obyvatelstva se stal vznik prvního tureckého chanátu na území dnešního Mongolska.

Turci tam zničili rozsáhlou říši, která je známá z čínských dobových pramenů jako Žuanžuanský chanát. Bohužel, byzantské zdroje neuvádějí, odkud Avaři do centrální Evropy přišli a kde byla jejich původní domovina.

Krauseho tým došel ve studii publikované ve vědeckém časopise Cell k závěru, že Avaři přišli do centrální Evropy z území dnešního Mongolska. Přesun napříč dvěma kontinenty zvládli v neuvěřitelně krátké době deseti let. Jde o nejrychlejší známou velkou migraci v historii lidstva.

Co prozradila DNA?

Analýzy DNA nebožtíků z nejstarších avarských hrobů s bohatými pohřebními dary ukázala, že tito příslušníci avarské společenské elity pocházeli ze severovýchodní Asie. Jejich DNA se přitom dokonale shoduje s dědičnou informací lidí, kteří žili před vpádem Turků v Žuanžuanském chanátu.

To znamená, že Avaři byli uprchlíky z říše rozvrácené tureckými nájezdníky. Stáří hrobů a geneticky prokázaný původ z Žuanžuanského chanátu dovolují rekonstruovat závratně rychlé tempo avarské migrace z mongolských stepí do Karpatské doliny.

Avarská elita si po celá dvě staletí své nadvlády udržovala relativně „čistou krev“. S místními obyvateli se její příslušníci nemísili. Jinak ale byla avarská říše zjevně otevřená příchozím, protože mezi řadovými Avary se projevuje příliv krve lidí pocházejících ze západní Evropy. Na sklonku existence avarské říše je jasně patrný i zesílený příliv lidí středoasijského původu.

Jak rychle se Avaři objevili, tak rychle také jejich nadvládá nad střední Evropou skončila. Jejich říše oslabená vnitřními rozpory začala upadat a nakonec ji postihl totální kolaps, když podlehla sérii vojenských tažení ambiciózních Franků. Francká ofenziva začala v roce 788 a skončila dobytím avarské říše o deseti let později.

Titulní foto: Мухамед Аварский, CC BY-SA 4.0

Diskuze (7) Další článek: Apple opět bořil rekordy. Navzdory nedostatku čipů táhly iPhony i Macy

Témata článku: Výzkum, Historie, Ukrajina, Evropa, Asie, Slovensko, Polsko, DNA, Archeologie, Přesun, Migrace, Střední Evropa, Avar, Maďarsko, Max Planck, Mongolsko, Říše, Západní EvropaŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter