Nejrychlejší nabíječka elektromobilů doplní za necelé tři minuty energii na 100 kilometrů

Jednou z největších nevýhod elektromobilů proti autům se spalovacími motory je doba, kterou potřebují k doplnění energie, respektive pohonných hmot. Zatímco natankovat „ropáka“ trvá maximálně nízké jednotky minut, k nabití akumulátorů jsou to v nejlepším případě desítky minut.

Jednou z cest, jak dosáhnout kratších prostojů elektřinou poháněných vozidel, je rychlejší nabíjení. Aktuálně nejrychlejší nabíječku nabízí švédsko-švýcarská firma ABB, jejíž Terra 360 dokáže plně nabít baterie elektromobilu během necelých 15 minut. Za pouhé tři minuty tak doplní energii na sto kilometrů jízdy.

ABB Terra 360

Stejnosměrná modulární nabíječka zvládne nabíjet z jednoho stojanu současně až čtyři auta. Svým provedením je určena například pro čerpací stanice, městské dobíjecí stanice, parkoviště a garáže u obchodů či nabíjení firemní flotily.

Protože nabíječky Terra 360 mají relativně kompaktní rozměry, lze je instalovat v malých depech nebo na parkovištích, kde je málo místa. Podporovány jsou hlavní nabíjecí standardy CCS-1, CCS-2, CHAdeMO a AC Type-2.

Nabíječky jsou přizpůsobitelné, takže je provozovatelé mohou „označit“ a upravit si jejich vzhled pomocí různých fólií nebo změnou barvy světelných LED pásků. K dispozici je také možnost integrace 27" reklamní obrazovky pro přehrávání videí, obrázků a dalšího obsahu.

Vyzkoušet je můžete v Norsku

Nabíječka má maximální výkon 360 kW, nejrychlejší možné nabíjení však nabídne pouze elektromobilům, jež takový nabíjecí výkon podporují. Inovativní systém podsvícení provází uživatele celým procesem, ukazuje stav nabití baterie elektromobilu a zbývající čas do konce optimálního nabíjení.

Společnost ABB je na svůj produkt docela hrdá a otevřeně ho označuje jako „nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě“. Je to ale jen marketingový slogan, protože skutečný nabíjecí výkon a rychlost doplňování energie závisí spíše na automobilu, přičemž v současné době není mnoho elektromobilů, jež by bylo možné nabíjet takovým výkonem.

První nabíječky byly ve spolupráci se sítí Eviny nainstalovány v Norsku v nákupním centru Oasen v Bergenu a v norském lyžařském středisku Geilo. V těchto případech však byly použity stanice podporující připojení pouze dvou elektromobilů.

V případě Norska je hustá rychlonabíjecí infrastruktura jedním ze základů pro podporu prodejů elektromobilů. Ty v roce 2021 tvořily přibližně dvě třetiny trhu s novými automobily. Země chce do roku 2025 úplně ukončit prodeje benzinových a naftových automobilů.

Diskuze (37) Další článek: Na počítači si otevřete řadu tabů, na mobilu poslouží náhled. Jak na věc v iOS a na Androidu

Témata článku: Elektromobily, Země, Baterie, Norsko, Energie, Elektřina, Akumulátory, Terra, CCS, Elektromobil, Spalovací motor, Nabíječka, Pohonné hmoty, Abb, AC Typ, Nabíjení, BergenSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.

Jan Pánek
ČipyTechnologie
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

** Počet družic Starlink dál roste ** SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin ** Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Petr Kubala
UkrajinaStarlinkSpaceX
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět