Doprava | Rekordy | Traktor

Nejrychlejší traktor na světě stanovil nový rekord. Na sekačku ale stále nemá

Traktor JCB Fastrac 8000 se stal oficiálně nejrychlejším traktorem na světě. Dosáhl rychlosti 166,72 km/h. Solidní výkon je však hluboko ve stínu travní sekačky Mean Mower V2 od Hondy, která začátkem května dosáhla rychlosti 243 km/h. Ale na traktor je i 166 km/h úctyhodná hodnota. 

Za volantem rekordního traktoru seděl motocyklový závodník Guy Martin. Pod kapotou se nacházel dieselový motor 7.2 litru, produkující výkon 746 kW (1000 koní) a točivý moment 2500 Nm. Více podrobností o technice a pohonu se dozvíme až v chystaném dokumentárním videu, zatím výrobce traktoru zveřejnil jen malou upoutávku na Twitteru:

Je jisté, že oproti standardnímu polnímu provedení má traktor jiné pneumatiky a že mu přibyly aerodynamické kryty. Na těch spolupracoval tým Formule 1 Williams Advanced Engineering. Dále se říká, že sériovou převodovku CVT nahradila šestistupňová skříň ZF z náklaďáku a je zjevné, že se světlou výškou se šlo maximálně dolů. Na technické podrobnosti si ještě musíme počkat, ale konstrukce, kabina i motor traktoru však odpovídají běžnému sériovému modelu. 

K čemu je dobré mít nejrychlejší traktor? Tahle bláznovina pole rychleji nezorá, jejím účelem je upoutání pozornosti a z toho vyplývající marketing. Nutno uznat, že tento účel plní velmi dobře a také po technické stránce je tohle zápolení docela zajímavé.

Napadlo vás třeba, jak moc rychleji by mohl traktor ještě jet, aby to vydržely pneumatiky na jeho obřích kolech? Právě tento konkrétní problém řešila i rekordmanka na kole, která musela zvolit menší průměr kol a nasadit pneumatiky z motocyklu, protože běžné pláště jízdních kol by rychlost 296 km/h nezvládly. U traktoru se dají předpokládat podobné problémy, navíc také s aerodynamikou, stabilitou, pohonným ústrojím atp. 

Každopádně po sekačce a traktoru nyní čekáme na odpověď od nějakého výrobce kombajnů.

Diskuze (5) Další článek: Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Témata článku: Doprava, Automobily, Rekordy, Stroje, Traktor, Sekačka, Pneumatiky, Nový rekord, CVT


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93