Nejsi kráva, napsal americký úřad na Twitter. Je z toho jeden z nejúspěšnějších úředních tweetů v historii

Státní správa to má na sociálních sítích zpravidla těžké. Tento způsob komunikace totiž nikdy neuměla a veřejné instituce si zpravidla spojujeme s pravým opakem: Jak sdělit jednoduchou věc tím nejméně příjemným způsobem skrze úřední řeč a smršť paragrafů.

A to zdaleka nemáme na mysli jen Česko. Toto je principiální samozřejmost od Aljašky po Valašské Klobouky. Není tedy divu, že americký federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle interních dokumentů patřičně oslavil jeden ze svých tweetů z konce letošního srpna.

Nejsi kráva. Zastav to!

FDA si v něm tak trochu utahuje z lidí, kteří namísto konzervativního způsobu léčby koronaviru zvolili ivermektin. Ten za oceánem v jistých kruzích sklidil ještě mnohem větší úspěch než u nás a zákazníci začali vykupovat i jeho verzi pro masný skot, ovce, koně nebo třeba prasata.

Došlo to tak daleko, až se z odčervovací pasty nejen v USA stalo nedostatkové zboží a s dodávkami měli problémy i veterináři v New Yorku a Kalifornii. FDA proto na Twiter napsala:

 

Nejsi kůň. Nejsi kráva. Vážně, vy všichni. Zastavte to.

 

Jisté odlehčení přineslo úspěch, zprávička se dočkala více než 50 tisíc sdílení a přes 100 tisíc lajků, což je opravdu velmi vysoké číslo i na americké poměry. Z šedi tamních federálních institucí totiž na sociálních sítích vystupuje tradičně jen NSA, FBI a CIA, které jsou cool, no a pak samozřejmě kancelář prezidenta.

Z tweetu se tak stál nejúspěšnější sociální zářez FDA v historii a také jeden z nejúspěšnějších tweetu státní správy jako takové.

Z českých institucí na sociálních sítí vystupují hlavně policisté a armáda

Příklad by si z toho mohly vzít i tuzemské úřady, které dodnes vnímají sociální sítě spíše jen jako RSS a publikují zde odkazy na své tiskové zprávy. Ze zdejší úřední šedi před lety vystoupil snad jen twitterový účet Ministerstva kultury, když jej měl na starost publicista, pedagog a básník Petr Kukal.

Na Facebooku pak patří k nejúspěšnějším profilům státní správy Police ČR, která správně pochopila, že udělá nejlépe, když bude zdejší komunitu zásobovat krátkými akčními videi z českých měst a dálnic.

Díky tomu se dnes těší čtvrt milionu sledujících. Tvorbou svérázných memů se nově pokouší zaujmout také (zatím nepříliš známé) Velitelství kybernetických a Informačních sil v rámci Aktivních záloh AČR a snaží se i samotná armáda s bezmála 170 tisíci fanoušků.

Diskuze (21) Další článek: Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, eGovernment, Historie, Twitter, USA, RSS, CIA, Česko, NSA, Kráva, Státní správa, Instituce, HIS, Ministerstvo kultury, Veterinář, Ovce, Kalifornie, Pedagog, Internal, Aljaška, Tweet, Americký úřad, New York, Česká republikaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
K Měsíci se NASA ještě v září podívá s raketou SLS, ale na povrchu přistane až Starship
Petr MelechinKarel Dlabač
ArtemisStarshipElonovinkyMěsícSpaceX
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Slavné Saturnovy prstence mohl vytvořit zaniklý měsíc Chrysalis

Slavné Saturnovy prstence mohl vytvořit zaniklý měsíc Chrysalis

** Tým MIT nedávno modeloval „chování“ Saturnu, Neptunu a dalších těles v okolí ** Jeho zjištění by mohla vysvětlit sklon rotační osy Saturnu a podezřele nízký věk jeho prstenců ** Podle badatelů mají oba tyto jevy společnou příčinu – dávný velký měsíc

Stanislav Mihulka
AstronomieSaturnMěsíc