Nejstarší dobře zachovaný mozek obratlovců má přes 319 milionů let

Vědci při studiu zkamenělé lebky ryby Coccocephalus wildi narazili na mozek, který má více než 319 milionů let – což z něj činí nejstarší dobře zachovaný mozek nějakého obratlovce, jaký byl dosud objeven.

„Je to tak vzrušující a neočekávaný nález. Bylo to tak nečekané, že nám chvíli trvalo, než jsme se ujistili, že jde skutečně o mozek,“ uvedl badatel Sam Giles z Natural History Museum v Londýně pro BBC.

„Kromě toho, že se jedná o konzervační kuriozitu, má anatomie mozku v této fosilii velké důsledky pro naše porozumění evoluci mozku u ryb,“ dodal.

Stojí za zmínku, že výše zmíněná zkamenělá lebka byla vykopána před více než 100 lety v jistém uhelném dole v Anglii. Odborníci jí tedy mají k dispozici již opravdu dlouho.

Přítomnost mozku ale odhalilo až moderní a nedestruktivní skenování počítačovou tomografií (CT). Dotyčný orgán nejprve vypadal jako oboustranně symetrická „neidentifikovaná skvrna“, ovšem po následném přiblížení mohl tým vidět mnohem více – a jeho členové podle svých vlastních slov jen stěží věřili vlastním očím.

Struktura mozku byla zachována díky fosilizačnímu procesu, při němž na místech původně vyplněných měkkou tkání dochází k tvorbě minerálů. Nicméně to, že minerály vznikaly právě tak, aby výsledek byl „krásně detailní“, je prý dílem mimořádné náhody.

Váš názor Další článek: Recenze vysavače iRobot Roomba Combo j7+. Transformer s mopem, popelnicí a detektorem psích výkalů

Témata článku: , , , , , , , , , ,