3D tisk | Stavby

Největší 3D tiskárna v Evropě vytiskla z betonu celý dvoupodlažní dům. Je to rychlejší, levnější a pevnější než z cihel

Belgická stavební společnost Kamp C pomocí 3D tiskárny zkonstruovala dvoupodlažní dům. Podle dotyčné firmy jde o zatím největší budovu vytištěnou v jednom kuse s fixní tiskárnou.

Tiskárna o rozměrech cca 10 x 10 metrů funguje v zásadě stejně jako její mnohem menší „příbuzní“ tisknoucí z plastu, nicméně na rozdíl od nich využívá speciální míchaný beton. Ve srovnání s tradičním přístupem ke stavění je celý tento proces výrazně rychlejší a úspornější, což vede ke snížení nákladů.

„Pevnost v tlaku je třikrát větší než v případě konvenčních rychle vyráběných cihel,“ uvedla projektová manažerka Marijke Aerts v rozhovoru pro New Atlas.

„Kromě vláken v betonu je množství použité výztuže z drátěného pletiva extrémně limitováno. V důsledku použité tiskové technologie bylo zbytečné dělat bednění a ušetřilo se tak odhadem 60 % na materiálu, času i rozpočtu,“ dodala Aerts.

Dvoupodlažní dům o velikosti 91 metrů čtverečních bude sloužit především k propagačním účelům. Disponuje však i solárními panely, podlahovým topením a dalším vybavením.

„Vytištění této budovy je v první řadě prohlášením,“ řekl Emiel Ascione z Kamp C serveru Digital Trends. „Ukazuje to stavebnímu průmyslu přístupnost a potenciál této techniky.“

Diskuze (23) Další článek: Microsoft zalepil 17 let starou bezpečnostní díru SIGRed – otevírala možnost útoku přes DNS

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Evropa, Rekordy, Tiskárny, Stavby, Bydlení, Cihla, Kamp C, Beton, New atlas, Kemp C, Digital Trends, Tiskárna


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146