Největší 3D tiskárna v Evropě vytiskla z betonu celý dvoupodlažní dům. Je to rychlejší, levnější a pevnější než z cihel

Belgická stavební společnost Kamp C pomocí 3D tiskárny zkonstruovala dvoupodlažní dům. Podle dotyčné firmy jde o zatím největší budovu vytištěnou v jednom kuse s fixní tiskárnou.

Tiskárna o rozměrech cca 10 x 10 metrů funguje v zásadě stejně jako její mnohem menší „příbuzní“ tisknoucí z plastu, nicméně na rozdíl od nich využívá speciální míchaný beton. Ve srovnání s tradičním přístupem ke stavění je celý tento proces výrazně rychlejší a úspornější, což vede ke snížení nákladů.

„Pevnost v tlaku je třikrát větší než v případě konvenčních rychle vyráběných cihel,“ uvedla projektová manažerka Marijke Aerts v rozhovoru pro New Atlas.

„Kromě vláken v betonu je množství použité výztuže z drátěného pletiva extrémně limitováno. V důsledku použité tiskové technologie bylo zbytečné dělat bednění a ušetřilo se tak odhadem 60 % na materiálu, času i rozpočtu,“ dodala Aerts.

Dvoupodlažní dům o velikosti 91 metrů čtverečních bude sloužit především k propagačním účelům. Disponuje však i solárními panely, podlahovým topením a dalším vybavením.

„Vytištění této budovy je v první řadě prohlášením,“ řekl Emiel Ascione z Kamp C serveru Digital Trends. „Ukazuje to stavebnímu průmyslu přístupnost a potenciál této techniky.“

Diskuze (23) Další článek: Microsoft zalepil 17 let starou bezpečnostní díru SIGRed – otevírala možnost útoku přes DNS

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Rekordy, Evropa, Tiskárny, Stavby, Bydlení, Digital Trends, Tiskárna, Cihla, New atlas, Kemp C, Beton, Kamp C, Tiskárny na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
V Číně vytvořili protitankový vírník Hunting Eagle. Má pár výhod oproti vrtulníkům

V Číně vytvořili protitankový vírník Hunting Eagle. Má pár výhod oproti vrtulníkům

** Čínská státní televize CCTV nedávno představila video s novou verzí bizarního armádního stroje ** Na záběrech je patrný vírník, vybavený odpalovacím zařízením pro 4 protitankové rakety a soustavou senzorů ** Není však jasné, jaké jsou reálné možnosti předváděného protitankového vybavení

Stanislav Mihulka
VojenstvíČína