Největší letadlo na baterky absolvovalo první let. Ve vzduchu vydrželo rekordních 28 minut

Největší zcela elektrické komerční letadlo Cessna 208B Grand Caravan, označované také jako eCaravan, absolvovalo ve čtvrtek 28. května svůj první let. Stroj, který neprodukuje žádné emise, odstartoval z letiště ve Washingtonu a letěl po dobu 28 minut.

Jedná se o přestavěný letoun, určený pro přepravu deseti až čtrnácti osob, který se spalovacím motorem Pratt & Whitney dokáže uletět více než 1900 kilometrů. Původní motor je však v případě elektrické varianty nahrazen novým pohonným systémem magni500 od společnosti magniX s výkonem 750 koňských sil.

Letadlo na baterky

K motoru, vážícímu 132 kilogramů s 93% účinností, je přímo namontována vrtule. Během zkušebního letu nebyli na palubě žádní pasažéři, neboť firma v této fázi neřešila uložení baterií. V současném stavu je letadlo schopné uletět se čtyřmi až pěti cestujícími vzdálenost do 160 kilometrů.

Elektrifikací letadel se zabývá se smíšenými výsledky hned několik firem. Kromě strojů s vertikálním startem, jež mohou najít uplatnění zejména v hustě obydlených oblastech, zkoumají i možnosti elektrických letounů na střední vzdálenosti.

Ne vždy jsou ale výsledky pozitivní – například firmy Airbus a Rolls Royce v dubnu natrvalo ukončily projekt hybridního stroje E-Fan X, který zkoumal možnost nahrazení jednoho ze čtyř proudových motorů elektromotorem.

Použití elektrických letadel se jeví jako relevantní zejména při nasazení na krátkých a středních vzdálenostech. Vzlet stroje se spalovacím motorem totiž vyžaduje relativně hodně paliva, což v případě krátkých letů až zdvojnásobuje uhlíkovou stopu. Obecně se předpokládá, že elektromotory nenahradí proudové motory ve velkých komerčních letounech přinejmenším několik desetiletí, pokud vůbec někdy.

Nulové emise jako hlavní deviza

Výrobce doufá, že se mu povede nechat elektrickou Cessnu certifikovat a schválit pro běžný komerční provoz. „Ikonický Caravan byl celá desetiletí tahounem průmyslu, zajišťujícího přepravu osob a zboží na krátké trasy.“ řekl k letu generální ředitel magniX Roei Ganzarski.

„První let eCaravanu je dalším krokem na cestě k provozování těchto letadel na střední vzdálenosti mezi menšími letišti za zlomek ceny a s nulovými emisemi. Tato elektrická komerční letadla umožní nabízet leteckou přepravu osob a zboží způsobem, který až dosud nebyl možný.“

Úspěšný let přichází jen několik měsíců poté, co společnost Harbor Air provedla první zkušební let upraveného elektrického stroje de Havilland Canada Beaver. Také toto letadlo používá pohonný systém magniX a po vzletu z mezinárodního letiště ve Vancouveru absolvovalo let trvající čtyři minuty.

Diskuze (57) Další článek: Android je náchylný na obrázky. Když tuto krajinku nastavíte na pozadí, telefon se kousne a pomůže až reset

Témata článku: Technika, Doprava, Letadla, USA, Létání, Baterie, Prototyp, Elektřina, Airbus, Rekordy, Cessna, Přeprava, Whitney, Vzdálenost, Letadlo, Vancouver, Proudový motor, Střední vzdálenost, Motor, Washington, Baterka, Pratt & AMP, Rolls Royce, Řek, Největší letadloElektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

** S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý ** Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h ** Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Karel Kilián
HelikoptéryLétáníDoprava
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Procesory AMD s výkonnou integrovanou grafikou využívaly letitou architekturu Zen+. Výkonný nástupce se Zen 3 přichází v době, kdy je ho zapotřebí nejvíce.

Adam Vágner
RyzenTestyAMD
Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Skončí někdy tato finanční výprava fanoušků?

Michal Maliarov
ByznysSimulátory
Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Je čas na další battle royale. Pokračování PUBG Mobile je tu...

Ladislav Novák
Mobilní hryPUBGRecenze
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety