Místo 300 přehrad, které si asi těžko představíme, by stačilo napsat, že ten vyvržený materiál by pokryl ČR 3,8m vysokou vrstvou. Pokud jsem to dobře spočítal.
Je třeba si uvědomit, že tato sopka je podmořského typu obdoba erupce HungaTonga Hunga Hapaii 2022.Většina vyvrženého materiálu se nedostala do ovzduší jako u HTHH nebo Krakatoa 1883.Tambora, Rinjani, Vesuv, laki, Toba, Yellowstone jsou pevninské vulkány. Vyvržené množství slané vody je malé, nejsou tsunami, ale plyny a prach ano.Následky jsou dle mne u pevninských vulkánu na Zemi a klima větší.
Web VolcanoDiscovery ji stále vede jako "neklidnou / restless" s aktualizací ze 2.8.2023.https://www.volcanodiscovery.com/kikai.html...
S ohledem na dlouhou historii erupcí to není nic zvláštního.https://en.m.wikipedia.org/wiki/Akahoya_eruption... Toba byla před 75000 lety jiná kategorie.https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Tobsk%C3%A1_katastrofa... I yellowstone byl trpaslík.12000 let holocenu je kraťoučká doba.
Pro autora, Lipno ma cca 300 mil m3 = 0,3 km3. Do vzduchu tedy nesel objem 100x, ale 1000x vetsi nez objem Lipna.
Chybička sa stane. Preto je lepšie udávať rozmery v zaužívaných a všeobecne uznávaných jednotkách ako je objem úložného priestoru fábie alebo futbalové ihriská.
Presne tak. Teraz neviem ani koľko to bolo, keď to nie je vo futbalových ihriskách. 😉
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.