Astronomie | Superpočítače

Nejvýkonnější nizozemský superpočítač loví rádiové záblesky z vesmíru

  • Rádiové záblesky byly objeveny před pouhým desetiletím a jejich původ je stále zahalený tajemstvím
  • Kvůli jejich lovu astronomové nedávno nainstalovali nové vysokorychlostní kamery na nizozemský radioteleskop ve Westerborku
  • Tyto kamery následně byly připojeny k velmi schopnému mozku – novému nejvýkonnějšímu superpočítači v Nizozemí

Každý den naši Zemi zasáhnou tisíce rychlých rádiových záblesků (FRB, anglicky Fast Radio Bursts). Jsou to extrémně intenzivní záblesky rádiového záření, které jsou podle všeho pozůstatkem ohromujících explozí ve vzdáleném vesmíru.

Rádiové záblesky k nám letí rychlostí světla miliardy let. Byly objeveny před pouhým desetiletím a jejich původ je stále zahalený tajemstvím. Potíž je v tom, že záblesky jsou sice početné, ale objevují se po celé obloze a trvají jenom zlomky sekundy. Jejich pozorování je proto stále velice obtížné. Zatím jsme jich objevili jen asi dva tucty.

Kvůli lovu rychlých rádiových záblesků nizozemští astronomové institutů ASTRON –Netherlands Institute for Radio Astronomy a NWO nedávno nainstalovali nové vysokorychlostní kamery na nizozemský radioteleskop ve Westerborku. A kamery připojili k velmi schopnému mozku – novému nejvýkonnějšímu superpočítači v Nizozemí.

Širokoúhlé kamery systému Apertif poskytují největší a velmi citlivé zorné pole pro pozorování radioteleskopem na světě. Aby mohly kamery systému Apertif lovit rychlé rádiové záblesky, tak musejí nepřetržitě snímat vysokorychlostní video oblohy v rádiové oblasti spektra, s rychlostí 20 tisíc snímků za sekundu.

Vytvoření a zpracování tak ohromného množství snímků ale vyžadovalo hodně výkonný superpočítač.

V Nizozemí takový počítač neměli k dispozici, takže si ho astronomové sami navrhli a postavili. Tak vznikl nový superpočítač ARTS, který má nejvyšší výkon v celém Nizozemí.

Je také výjimečný tím, že ho celý pohánějí grafické procesory, jaké mají v oblibě hráči počítačových her. Hráči touží po unikátních zážitcích a využívají velmi výkonné grafické procesory. Astronomové si je vzali pro zpracování vysokorychlostních videí z rádiových snímků oblohy.

V superpočítači ARTS je takových grafických procesorů 200 a mohou zpracovat 4 terabajty dat za sekundu. To je víc, než kolik zvládne celý internet v Nizozemí. Přispěje ARTS s výkonem 2 petaFLOPS spolu s kamerami radioteleskopu Westerbork k objasnění záhad rychlých rádiových záblesků?

Zdroj: NWO

Diskuze (9) Další článek: Jižní Korea se chce pochlubit světu. Na olympiádu vyšle osmdesát robotů včetně robotických rybiček

Témata článku: Vesmír, Technika, Výzkum, Astronomie, Kamera, Superpočítače, Nejvyšší výkon, Vzdálený vesmír, Fast rádio burst, Rádiové záření, Ohromné množství, Rádiová oblast, Výkonný superpočítač, Fast rádio Bursts, Záblesk, Rádio burst, Celá obloha, Radioteleskop, Počítačová hra, Grafický procesor, ARTS, Objasnění, Nový superpočítač, FRB, Astron, Nejprodávanější kamery na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102