Existuje minerál, který je natolik vzácný, že na celém světě byl dosud nalezen pouze jeden jeho exemplář. Na první pohled byste si jej mohli splést s jantarem nebo topazem, nicméně jeho hodnota je nevyčíslitelná.
Je znám pod názvem kyawthuit (nebo také „cha-too-ite“) a jde o přírodní antimoničnan vizmutitý. Jeho chemický vzorec je Bi3+Sb5+O4.
V roce 2010 ho na trhu v Myanmaru zakoupil gemolog Kyaw Thu, který si ho původně spletl se scheelitem. Když si však kámen později podrobněji prohlédl, uvědomil si, že má před sebou něco velice neobvyklého.
Opravdová rarita
Protože se mu nepodařilo spojit minerál s ničím známým, poslal jej nakonec do laboratoře Gemological Institute of America (GIA) v Bangkoku v Thajsku. A právě tam zjistili, že jde o skutečnou raritu.
„Tento je první na světě. V jiných zemích nalezen nebyl. Díky studiu oboru a nakupování kamenů na trhu Khanae jsem mohl říct, že tento kámen byl trochu divný a koupil jsem ho. Když jsem pak dorazil do Yangonu, prozkoumal jsem ho a zjistil jsem, že není jako jakýkoli jiný drahokam, který jsme kdy našli,“ uvedl Thu.
O kyawthuitu samotném toho mnoho nevíme. Má sytě oranžovou barvu s červeným podtextem a bílým pruhem (barva prášku, který produkuje, když je tažený přes hrubý povrch). Geologové se domnívají, že je pravděpodobně magmatického původu.
Jediný dosud nalezený kus kyawthuitu je v současné době bezpečně uložen v National History Museum v Los Angeles County.