Nejzářivější galaxie vesmíru vycucává svoje menší sousedy

  • Galaxie W2246-0526 byla objevena v roce 2015 a hned vědce zaujala
  • Jde o největší, nejvíce hmotnou a také nejzářivější galaxii ve známém vesmíru
  • W2246-0526 vysává hmotu ze svých menších sousedů

Galaxii označovanou jako W2246-0526 pozorujeme ve velmi vzdáleném a tedy i ve velmi mladém vesmíru. Její záření k nám letí asi 12,4 miliardy let. Byla objevena teprve v roce 2015, ale vědce ihned zaujala.

Podobně vzdálených galaxií známe víc, tahle je ale výjimečná. Podle našich vědomostí jde o největší, nejvíce hmotnou a také nejzářivější galaxii ve známém vesmíru. Vyzařuje tolik infračerveného záření, jako neuvěřitelných 350 bilionů Sluncí.

Výjimečnou zářivost této galaxie ani tak nezpůsobuje záře jednotlivých hvězd, ale její fantasticky výkonné galaktické jádro, což je disk extrémně žhavé hmoty kolem supermasivní černé díry, se kterou dohromady vytváří kvasar.

Podobným kvasarům, které intenzivně září v infračervené oblasti, se anglicky říká Hot, Dust-Obscured Galaxies, což bývá žertovně zkracováno na Hot DOGy. Galaxie W2246-0526 je tedy nejjasnější známý Hot DOG ze všech.

Galaktický kanibalismus

Astronom Tanio Díaz-Santos z chilské univerzity Universidad Diego Portales v Santiagu a jeho tým nedávno pozorovali tohoto galaktického behemota se soustavou radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v chilské poušti Atacama. Vědcům se podařilo odhalit nezměrné proudy hmoty, které se řinou ze tří menších galaxií v okolí do útrob nenasytné galaxie W2246-0526.

Pozorování ukázala, že tyto mezigalaktické proudy obsahují tak ohromné množství hmoty, že to odpovídá samotným galaxiím. Nejsou příliš zářivé a jsou velice daleko. Jejich objev umožnily výjimečné pozorovací schopnosti soustavy ALMA. Ta nabízí astronomů velmi velké rozlišení a vysokou citlivost při pozorování v rádiové oblasti spektra.

Díaz-Santos potvrzuje, že badatelé již dříve věděli o existenci tří menších galaxií kolem gigantické galaxie W2246-0526. Zatím ale nikdo nepozoroval, že by menší galaxie byly s tou velikou nějakým způsobem propojené či v kontaktu. Díaz-Santos s kolegy to ani neočekávali a byli prý dost překvapeni. Snímky soustavy ALMA jsou ale podle nich velmi přesvědčivé, takže není pochyb.

Galaktický kanibalismus není ve vesmíru výjimečný. U galaxie W2246-0526 jde ale o nejvzdálenější a tudíž nejstarší známý případ. Zároveň se ještě doposud nepodařilo zachytit na snímku „krmení“ velké galaxie současně na více menších galaxiích v mladém vesmíru.

Diskuze (7) Další článek: Něco levného od Applu? Mohla by to být krabička k televizi podobná Chromecastu. Podpořila by novou streamovací službu

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Vysoká citlivost, Vzdálená galaxie, Kanibal, Chilská poušť, Hmota, Známý vesmír, Galaxie v Andromedě, Santiago, Velké rozlišení, Rádiová oblast, Krmě, Tání, Kvasar, Alma, Malá galaxie, Array, Infračervené záření, Vědec, Hot, Sousedé, Velká galaxieČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně