Nejzdravější cévy na světě mají indiáni z Amazonie

  • Indiáni jihoamerického kmene Tsimane se dožívají vysokého věku bez nejmenších známek aterosklerózy
  • Osmdesátiletý indián z Amazonie má cévy v lepším stavu než padesátiletý obyvatel Spojených států
  • Ve věku nad 75 let hrozí kardiovaskulární onemocnění jen každému dvanáctému indiánovi
Nejzdravější cévy na světě mají indiáni z Amazonie

Lékaři zatím na světě nenarazili na lidi, kteří by měli zdravější cévy než indiáni kmene Tsimane z Amazonie. Tito lidé se živí lovem zvěře a ryb, sběrem pralesních plodů, pěstováním rýže, manioku, kukuřice a banánů. Jejich jídelníček tvoří z více než 70% glycidy s vysokým obsahem vlákniny.

Na bílkoviny připadá ve stravě Tsimanů jen 14%. Většinu jich získají konzumací zvěřiny. Stejný podíl – tedy 14% - připadá ve stravě Tsimanů i na tuky. Kouření holdují jen výjimečně a vedou vysoce aktivní život. Zatímco my prosedíme více než polovinu dne, Tsimanové se za celý den nezastaví a vsedě tráví jen desetinu času, po který jsou vzhůru.

Tým amerických lékařů vedený Hillardem Kaplanem z University of New Mexico navštívil v letech 2014 a 2015 v Amazonii celkem 85 tsimanských vesnic a vyšetřil tu více než 700 lidí ve věku od 40 do 94 roků. Vědci pátrali u indiánů po známkách aterosklerózy koronárních tepen. Všem dobrovolníkům z řad Tsimanů také měřili krevní tlak, hladiny cholesterolu a glukózy v krvi a sledovali u nich známky zánětlivých reakcí v tkáních. Zjistili, že střednímu či vysokému riziku kardiovaskulárních onemocnění čelí jen 3% indiánů.

Pokud se podívali jen na Tsimany, kteří už překročili věk 75 roků, pak střednímu či vysokému riziku kardiovaskulárních chorob čelilo pouhých 8%. Na světě není populace, u které by lékaři zaznamenali tak skvělé zdraví oběhového systému.

Pro srovnání, z obyvatel Spojených států ve věku nad 45 let čelí střednímu či vysokému riziku kardiovaskulárních onemocnění plná polovina. Zajímavé je, že polovina Tsimanů vykazuje projevy probíhajících zánětlivých reakcí. Ty jsou obecně dávány do souvislosti se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. V případě Tsimanů jde ale zřejmě o důsledek nejrůznějších infekcí, kterými tito lidé trpí.

Autoři studie publikované v předním lékařském časopise The Lancet jsou přesvědčeni, že Tsimanové nevděčí za své vynikající zdraví oběhového systému dědičným vlohám ale životnímu stylu. Svědčí o tom fakt, že jak Tsimanové pod vlivem moderní civilizace rychle opouštějí životní styl svých předků, rostou jim nezadržitelně hladiny cholesterolu v krvi.

„V posledních pěti letech byly v kraji postaveny nové silnice a u kánoí se začaly používat lodní motory. Lidem se tak usnadnil přístup na trhy v blízkých městech a začali konzumovat mnohem více cukru a tuků. Životní styl Tsimanů včetně jejich jídelníčku se velmi rychle mění k horšímu,“ konstatuje člen výzkumného týmu Ben Trumble.

Pro lékaře jsou Tsimanové důkazem, že se člověk může dožít vysokého věku bez známek aterosklerózy. Musí ale dodržovat poměrně přísné zásady zdravého životního stylu. Obyvatelé Evropy se mu na hony vzdálili už před dlouhými tisíciletími. Názorně to dokazuje vyšetření pravěkého horala, který zahynul na alpském ledovci před 5 300 roky a jehož tělo se dochovalo dokonale zakonzervované ledem až do dnešních dnů. Pětačtyřicetiletý muž měl na tepnách neklamné příznaky aterosklerózy a ve vyšším věku by čelil poměrně vysokému riziku infarktu.

Zdroj: The Lancet

Váš názor Další článek: Facebook chce odříznout Google od hlavního zdroje příjmů

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Evropa, Medicína, Mexiko, Lidé, Příznaky, Krevní céva, Strava, Vysoký věk, Rýže, Známka, Choroba, Zdravý člověk, Oběhový systém, Plná polovina, Zánětlivá reakce, Tkáň, Céva, Celý den, Svět, Cholesterol, Zvýšené riziko, Dědičné vlohyIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové závody od Polyphony Digital ukazují další z okruhů, po kterých si zajezdíte.

Michal Maliarov
Gran Turismo 7Video
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda