Nejžhavější známá planeta má v atmosféře kovy vzácných zemin

  • Planeta KELT-9b je nejžhavější známou planetou
  • Teploty na jejím povrchují dosahují téměř 4 tisíc °C
  • V atmosféře KELT-9b nyní byly objeveny kovy vzácných zemin

Planeta KELT-9b je v současnosti nejvíce žhavou planetou, kterou ve vesmíru známe. Tento pekelný svět se nachází v souhvězdí Labutě, ve vzdálenosti asi 650 světelných let. Obíhá kolem velké a žhavé modré hvězdy spektrální třídy B, která se nachází na sklonku své životní dráhy. Podobné hvězdy přitom existují asi jen 100 milionů let, a pak zanikají.

KELT-9b je plynný obr o hmotnosti odpovídající necelým třem Jupiterům. Jde tedy o nejžhavějšího známého horkého jupitera. Svou hvězdu obíhá ve velice těsné vzdálenosti, přičemž jeden oběh dokončí za necelých 36 hodin. Teploty na povrchu planety podle našich měření dosahují až téměř 4 tisíc °C.

Co se ukrývá v atmosféře?

Na planetě KELT-9b panuje takový žár, že všechny chemické prvky se prakticky úplně vypaří a molekuly chemických látek se rozštípou na atomy. Podobně to vypadá ve svrchních vrstvách samotných hvězd. V atmosféře extrémně žhavé planety pak nejsou žádné mraky nebo aerosoly, takže její nebe je prakticky průhledné.

Když tým astronomů švýcarských univerzit tuhle planetu studoval loni v létě, tak v jejím plynném obalu objevili stopy železa a titanu. Teď se jim povedlo přidat ještě objev přítomnosti par sodíku, hořčíku, chrómu, a také kovů vzácných zemin, tedy lanthanoidů, skandia a yttria.

Co jsou vzácné zeminy

Prvky vzácných zemin nebo kovy vzácných zemin je skupina prvků, kterou tvoří skandium, yttrium a všechny lanthanoidy. Mají obdobné fyzikální vlastnosti: jsou to měkké kovy s výbornými magnetickými vlastnostmi.

Za vzácné jsou označovány ne proto, že by jich na Zemi bylo málo, ale že se málokdy vyskytují v takových koncentracích, aby se vyplatila těžba. Ta navíc představuje velkou zátěž pro životní prostředí, neboť kovy se dají z rudy dostat pouze loužením v silné kyselině. 

Zdroj: CC BY-SA 3.0, Wikipedie 

Jens Hoeijmakers a jeho spolupracovníci použili ke svým pozorováním a měřením spektrograf HARPS-North na italském teleskopu Galileo National Telescope, který se nachází na observatoři Roque de los Muchachos na ostrově La Palma.

Na základě předchozího výzkumu byli přesvědčeni je planeta KELT-9 je přímo ideální pro pozorování mnoha vzácných prvků, z nichž některé doposud nebyly detekovány v atmosféře exoplanety. A nakonec se jim podařilo právě jako prvním spolehlivě pozorovat zmíněné kovy vzácných zemin, tedy skandium a yttrium, a společně s nimi ještě chróm, v atmosféře planety jiného planetárního systému.

Badatelé jsou rovněž přesvědčeni, že z planety KELT-9 ještě nevytěžili všechny objevy. V atmosféře tohoto podivuhodného pekelného světa by prý mohli detekovat ještě celou řadu dalších chemických prvků.

Diskuze (10) Další článek: Amazon si začal stavět vlastní letiště. Chce tím snížit náklady a zvýšit rychlost přepravy balíků

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Exoplanety, Jupiter, Atmosféra, Palma, KELT, Labuť, Planeta, Louže, Zemina, Chróm, Kovy, Chemický prvekVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu