Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

  • Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového
  • Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál
  • Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Podle nedávných zpráv se v Rusku snaží předělávat stařičké sovětské dvojplošníky An-2 na drony, zřejmě kvůli tomu, aby z nich byly návnady pro moderní systémy protivzdušné obrany.

Před pár měsíci byla přistižena i Čína, kde dělají drony ze starých tryskáčů Shenyang J-6, čínských kopií sovětských MiG-19, podle všeho z podobných důvodů.

Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony přitom nejsou nic nového. Už jedny z prvních letounů na dálkové ovládání byly upravené pilotované stroje. Dnešní americké letectvo na tradici navazuje tím, že z vyřazených letadel vyrábí drony pro nácvik střelby a vzdušných soubojů.

Zachary Kallenborn je ve svém komentáři pro web War on the Rocks přesvědčený, že by US Air Force měli zajít ještě dál a naplno využít možnosti nekroletectví (necro-aeronautics).

Vyzbrojit a poslat do boje

Vyřazená letadla je možné nejen předělat na drony, ale také je vyzbrojit a poslat do boje. Podle Kallenborna by letectvo mělo vytěžit americké a případně i další „hřbitovy letadel“, jak vojenských, tak i civilních, a vytvořit levnou masu dronů, která by mohla mít významné vojenské uplatnění.

Takový postup by vyžadoval detailní prohlídky zmíněných hřbitovů letadel a analýzy „pohřbených“ letadel, pokud jde o jejich letuschopnost, vhodnost použití dálkového nebo případně autonomního řízení a možnosti vyzbrojení.

Pro některé „nemrtvé“ letouny bude možné použít palné zbraně, bomby či rakety, zatímco zbytek poslouží pro „sebevražedné“ útoky anebo pro zahlcení protivzdušné obrany protivníka. Pokud se US Air Force rozhodne vydat cestou nekroletectví, budou pravděpodobně potřebovat specializované „nekropiloty“, kteří zvládnou řídit na dálku různé typy „nekroletounů“.

Kde vzít mrtvé letouny pro oživení? Největší hřbitov letadel na světě provozuje skupina 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group v prostoru letecké základny Davis–Monthan Air Force Base v Tusconu, Arizona. Obvykle se uvádí, že tam je přes 4 200 letadel mnoha různých typů, od sovětských MiGů až po letouny přímé palebné podpory A-10 Thunderbolt. 

Pouštní prostředí zaručuje, že tam rez na letadlech postupuje jen velmi pomalu. Některé stroje jsou dobré už jedině na skládku, ale mnohé z nich je možné opravit, předělat a poslat do vzduchu. Podobná situace je i na dalších hřbitovech letadel. Pro staré letouny je to šance, jak svou existenci zakončit smysluplněji, než rozpadem na šrot.

Titulní foto: Dmitry Terekhov from Odintsovo, Russian Federation, CC BY-SA 2.0

Diskuze (21) Další článek: Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

Témata článku: Technika, Vojenství, Válka, Čína, Rusko, Létání, Letadla, Drony, Protivzdušná obrana, Předělávka, Letadlo, US Air Force, Tuscon, Tradice, Shenyang, Letoun, Mig, Arizona, Hřbitov, Dálkové ovládání, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Cenový přehled projektorů. Od kapesních drobečků po špičkové domácí kino

Cenový přehled projektorů. Od kapesních drobečků po špičkové domácí kino

S přicházející brzkou zimní tmou vyměníme výlety do přírody za hodiny filmů a seriálů. Pojďte si konečně užít své oblíbené hrdiny v nadživotní velikosti!

Jiří Kuruc
Projektory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně