Některé části Mléčné dráhy jsou mnohem starší, než jsme mysleli. O dvě miliardy let

  • Část galaktického disku Mléčné dráhy tvoří i tzv. tlustý disk
  • Astronomové nyní zjistili, že se začal tvořit asi před 13 miliardami let
  • To je asi o 2 miliardy let dříve, než jsme mysleli

Galaxie, Mléčnou dráhu nevyjímaje, jsou obvykle velice staré. Jejich skutečné stáří se ale zjišťuje obtížně. Když se to podaří, může to přinést překvapení. Nedávno se to povedlo odborníkům, kteří analyzovali data z pozorování neúnavné evropské vesmírné observatoře Gaia.

Astronomové Maosheng Xiang a Hans-Walter Rix, z německého institutu Max-Planck Institute for Astronomy v Heidelbergu z těchto dat vyčetli, že takzvaný tlustý disk (anglicky „thick disc“), který tvoří část galaktického disku Mléčné dráhy, se začal tvořit asi před 13 miliardami let.

To je asi o 2 miliardy let dříve, než jsme mysleli. Vesmír byl v té době ještě velmi mladý. Od Velkého třesku tehdy uplynulo jen asi 800 milionů let. Tlustý disk v podstatě obaluje tenký disk (anglicky „think disc“), v němž se nachází většina hvězd Mléčné dráhy, včetně Slunce. Tlusté disky se přitom vyskytují asi ve 2/3 galaxií, které mají podobu disku.

Badatelé při svém výzkumu využili data o jasnosti a pozici hvězd ze souboru pozorování observatoře Gaia Early Data Release 3 (EDR3). Tato data spojili s údaji o chemickém složení hvězd, které pocházejí z pozorování pozoruhodného čínského teleskopu Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST). Tímto způsobem odvodili stáří asi 250 tisíc hvězd.

Kdy se v oblasti tlustého disku začaly tvořit hvězdy?

Určování věku hvězd je velice komplikované. Hvězdy nemají doklady, z nichž by bylo možné jejich věk vyčíst. K tomuto účelu se využívá metalicita hvězd, tedy obsah chemických prvků, těžších než vodík a helium.

Těchto prvků ve vesmíru postupně přibývá, takže lze říct, že hvězdy s nižší metalicitou bývají mladší a naopak. Pro přesnější určení stáří hvězd jsou ale nutné počítačové modely vývoje hvězd a další data.

Xiang a Rix se zaměřili na takzvané podobry (anglicky „subgiants“), což jsou hvězdy, které spálily své vodíkové palivo a jsou na počátku fáze červeného obra. V této fázi stráví jen relativně krátkou dobu a odborníci mohou určit jejich věk o něco snadněji než v jiných fázích vývoje hvězdy.

Badatelé dospěli k závěru, že se v oblasti tlustého disku Mléčné dráhy začaly tvořit hvězdy asi před 13 miliardami let. Tento proces podstatně zrychlil asi o 2 miliardy let později, kdy se mladá Mléčná dráha srazila s dávnou trpasličí galaxií, známou jako Gaia-Sausage-Enceladus.

Vznik hvězd v tlustém disku pak probíhal zhruba do doby 6 miliard po Velkém třesku, kdy v oblasti tlustého disku prakticky došel plyn pro tvorbu hvězd. Výzkumy tohoto typu odkrývají mechanismy vzniku a vývoje galaxií, jimž stále ještě příliš nerozumíme.

Titulní ilustrační foto: Trevor Dobson, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (9) Další článek: V Česku vzniklo již 1,5 milionu datových schránek a poslala se miliarda datových zpráv

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, CC BY-NC-ND, Mléčná dráha, Stáří, Data, Hvězda, Disk, Dráha, Galaxie, Astronom, Miliarda let, Heidelberg, Gaia, TrevorRozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy