Zdraví | Koronavirus

Některé ústní vody a nosní spreje mohou potlačit koronaviry, tvrdí vědci z lékařské fakulty

Některá perorální antiseptika a ústní vody mají schopnost deaktivovat lidské koronaviry. S tímto na první pohled skoro až neuvěřitelným tvrzením přišla studie publikovaná vědci z lékařské fakulty Pensylvánské státní univerzity.

Výsledky naznačují, že některé produkty mohou být užitečné ke snížení virové zátěže nebo množství viru v ústech a mohou pomoci omezit šíření nového koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Ústní vodou proti COVIDu

Skupinu vědců a lékařů, která dospěla k uvedenému závěru, vedl profesor mikrobiologie, imunologie, porodnictví a gynekologie Craig Meyers. Jeho tým v laboratorním prostředí testoval, jaký vliv mají perorální (ústní) a nazofaryngeální (nosní) výplachy na lidské koronaviry, které jsou svou strukturou podobné SARS-CoV-2.

Jako testovací látky byly použity například dětský šampón, roztok pro výplach nosu, perorální antiseptika s peroxidem vodíku a běžné ústní vody. Vědci zjistili, že některé prostředky pro výplach nosu a úst mají silnou schopnost neutralizovat lidský koronavirus, což naznačuje, že tyto produkty mohou mít potenciál snížit množství viru šířeného lidmi, kteří jsou pozitivní na COVID-19.

Tip: podívejte se, jak vyřešil desinfekci rukou náš kolega Kuba Čížek!

„Zatímco čekáme na vývoj vakcíny, potřebujeme metody vedoucí ke snížení přenosu,“ vysvětluje Craig Meyers, který vidí výhodu v tom, že „Produkty, které jsme testovali, jsou snadno dostupné a často jsou součástí každodenních rutin.“

Jak probíhaly testy?

Meyers a kolegové testovali interakce viru v nosní a ústní dutině, jež jsou hlavními body vstupu a přenosu koronavirů. Pro testy použili geneticky podobnou alternativu SARS-CoV-2, na kterou aplikovali, roztoky dětských šamponů, různé peroxidové tekutiny pro výplachy a ústní vody několika značek. Roztoky nechali interagovat s virem po dobu 30 sekund, jedné a dvou minut. Poté roztoky zředili, aby se zabránilo další deaktivaci viru.

Zředěné roztoky následně umístili do prostředí s kultivovanými lidskými buňkami. Po několika dnech expozice virovému roztoku spočítali, kolik buněk zůstalo naživu a z toho vypočítali množství lidského koronaviru, které bylo deaktivováno v důsledku expozice. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Journal of Medical Virology.

1% dětský šamponový roztok, který lékaři často používají k výplachu dutin, deaktivoval po dvou minutách více než 99,9 % koronaviru. Účinné byly také některé ústní vody a kloktadla – mnoho z nich deaktivovalo více než 99,9 % viru dokonce již během pouhých 30 sekund.

Jsou nutné další studie

Podle Meyerse jsou výsledky ústních vod slibné a potvrzují závěry jiné studie, která tvrdí, že určité typy orálních výplachů mohou (za podobných experimentálních podmínek) deaktivovat SARS-CoV-2.

Meyers uvedl, že dalším krokem k rozšíření těchto výsledků je návrh a provedení dalších klinických studií, které vyhodnotí, zda produkty jako ústní vody, mohou účinně snižovat virovou zátěž u pacientů pozitivních na COVID-19.

Budoucí studie mohou pokračovat ve zkoumání produktů, jež deaktivují lidské koronaviry. Měly by také zjistit, jaké konkrétní složky v testovaných roztocích ničí virus. Pokud by výsledky potvrdily stávající zjištění, mohlo by se jednat o celkem jednoduchý způsob prevence šíření onemocnění COVID-19 například v rámci domácnosti či ve zdravotnických zařízeních.

Diskuze (33) Další článek: Obklopí vás: Prohnutý 49" monitor Samsung Odyssey G9 v testu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Testy, Výzkum, COVID-19, Medicína, Voda, Viry, Remdesivir, Ústní voda, Virus, SARS-CoV, Kuba Čížek, Výplach, Nosní sprej, Roztok


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Apple zablokoval aktualizaci aplikace Facebooku. Poukázal totiž na 30% poplatek v App Store
Vladislav Kluska
App StoreiOSFacebookApple