Zdraví | Koronavirus

Některé ústní vody a nosní spreje mohou potlačit koronaviry, tvrdí vědci z lékařské fakulty

Některá perorální antiseptika a ústní vody mají schopnost deaktivovat lidské koronaviry. S tímto na první pohled skoro až neuvěřitelným tvrzením přišla studie publikovaná vědci z lékařské fakulty Pensylvánské státní univerzity.

Výsledky naznačují, že některé produkty mohou být užitečné ke snížení virové zátěže nebo množství viru v ústech a mohou pomoci omezit šíření nového koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Ústní vodou proti COVIDu

Skupinu vědců a lékařů, která dospěla k uvedenému závěru, vedl profesor mikrobiologie, imunologie, porodnictví a gynekologie Craig Meyers. Jeho tým v laboratorním prostředí testoval, jaký vliv mají perorální (ústní) a nazofaryngeální (nosní) výplachy na lidské koronaviry, které jsou svou strukturou podobné SARS-CoV-2.

Jako testovací látky byly použity například dětský šampón, roztok pro výplach nosu, perorální antiseptika s peroxidem vodíku a běžné ústní vody. Vědci zjistili, že některé prostředky pro výplach nosu a úst mají silnou schopnost neutralizovat lidský koronavirus, což naznačuje, že tyto produkty mohou mít potenciál snížit množství viru šířeného lidmi, kteří jsou pozitivní na COVID-19.

Tip: podívejte se, jak vyřešil desinfekci rukou náš kolega Kuba Čížek!

„Zatímco čekáme na vývoj vakcíny, potřebujeme metody vedoucí ke snížení přenosu,“ vysvětluje Craig Meyers, který vidí výhodu v tom, že „Produkty, které jsme testovali, jsou snadno dostupné a často jsou součástí každodenních rutin.“

Jak probíhaly testy?

Meyers a kolegové testovali interakce viru v nosní a ústní dutině, jež jsou hlavními body vstupu a přenosu koronavirů. Pro testy použili geneticky podobnou alternativu SARS-CoV-2, na kterou aplikovali, roztoky dětských šamponů, různé peroxidové tekutiny pro výplachy a ústní vody několika značek. Roztoky nechali interagovat s virem po dobu 30 sekund, jedné a dvou minut. Poté roztoky zředili, aby se zabránilo další deaktivaci viru.

Zředěné roztoky následně umístili do prostředí s kultivovanými lidskými buňkami. Po několika dnech expozice virovému roztoku spočítali, kolik buněk zůstalo naživu a z toho vypočítali množství lidského koronaviru, které bylo deaktivováno v důsledku expozice. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Journal of Medical Virology.

1% dětský šamponový roztok, který lékaři často používají k výplachu dutin, deaktivoval po dvou minutách více než 99,9 % koronaviru. Účinné byly také některé ústní vody a kloktadla – mnoho z nich deaktivovalo více než 99,9 % viru dokonce již během pouhých 30 sekund.

Jsou nutné další studie

Podle Meyerse jsou výsledky ústních vod slibné a potvrzují závěry jiné studie, která tvrdí, že určité typy orálních výplachů mohou (za podobných experimentálních podmínek) deaktivovat SARS-CoV-2.

Meyers uvedl, že dalším krokem k rozšíření těchto výsledků je návrh a provedení dalších klinických studií, které vyhodnotí, zda produkty jako ústní vody, mohou účinně snižovat virovou zátěž u pacientů pozitivních na COVID-19.

Budoucí studie mohou pokračovat ve zkoumání produktů, jež deaktivují lidské koronaviry. Měly by také zjistit, jaké konkrétní složky v testovaných roztocích ničí virus. Pokud by výsledky potvrdily stávající zjištění, mohlo by se jednat o celkem jednoduchý způsob prevence šíření onemocnění COVID-19 například v rámci domácnosti či ve zdravotnických zařízeních.

Diskuze (33) Další článek: Obklopí vás: Prohnutý 49" monitor Samsung Odyssey G9 v testu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Testy, Výzkum, COVID-19, Medicína, Voda, Viry, Remdesivir, Ústní voda, Kuba Čížek, Roztok, Nosní sprej, Virus, SARS-CoV, Výplach


Určitě si přečtěte

Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 144

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment