Německo s koncem roku 2021 odstavilo tři ze svých šesti posledních jaderných elektráren. Zbylé vypne letos

  • Německo odstavilo tři ze svých posledních šesti jaderných elektráren
  • Sousední země se hodlá zaměřit na obnovitelné zdroje energie
  • Rozebírání vysloužilých elektráren přijde na několik miliard eur
Německo s koncem roku 2021 odstavilo tři ze svých šesti posledních jaderných elektráren. Zbylé vypne letos

Německo v pátek 31. prosince odstavilo tři ze svých posledních šesti jaderných elektráren, informuje agentura Reuters. Jedná se o další krok na cestě k dokončení ústupu od jaderné energetiky, neboť sousední země se hodlá primárně zaměřit na obnovitelné zdroje energie.

Německá vláda se rozhodla urychlit postupný ústup od jaderné energie po havárii japonského reaktoru ve Fukušimě v roce 2011. Tehdy zemětřesení a tsunami zničily pobřežní elektrárnu při nejhorší jaderné katastrofě na světě od havárie v sovětském Černobylu.

Německo jádro nechce

Po třech a půl desetiletích provozu byly odstaveny reaktory Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C, které provozují energetické společnosti E.ON a RWE. Poslední tři jaderné elektrárny – Isar 2, Emsland a Neckarwestheim II – budou vypnuty do konce roku 2022.

Klepněte pro větší obrázek Jaderná elektrárna Brokdorf

Ukončení výroby energie způsobem, který mnozí považují za čistý a levný, je pro největší evropskou ekonomiku, jež čelí ambiciózním klimatickým cílům a rostoucím cenám elektřiny, nevratným krokem. „Pro energetický průmysl v Německu je ukončení jaderné energetiky definitivní,“ uvedla šéfka sdružení energetického průmyslu Kerstin Andreae.

Podle předběžných údajů Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) se šest jaderných elektráren podílelo na výrobě elektřiny v Německu v roce 2021 přibližně 12 %. Podíl obnovitelné energie činil téměř 41 %, uhlí vyrábělo necelých 28 % elektrické energie a plyn přibližně 15 %.

Německo usiluje o to, aby obnovitelné zdroje do roku 2030 pokrývaly 80 % poptávky po elektřině. Tohoto cíle chce dosáhnout především rozšiřováním infrastruktury pro větrnou a solární energii. Nová vláda, která plánuje posílit úsilí o ochranu klimatu, se v koaliční dohodě postavila za postupné ukončení jaderné energetiky. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck uvedl, že nevidí, že by protijaderný konsensus v Německu slábl.

Vysloužilé elektrárny budou rozebrány

Ekologické organizace tento krok uvítaly, ale varovaly, že rok 2022 neznamená skutečný konec jaderné éry v Německu. „Musíme konstatovat, že v Německu budou stále existovat závody na obohacování uranu, jako například v Gronau,“ řekl agentuře Reuters manažer ekologické skupiny BUND Arne Fellermann. „V Garchingu je také výzkumný reaktor, který stále pracuje s uranem vhodným pro jaderné zbraně,“ dodal.

Klepněte pro větší obrázek Jaderná elektrárna Gundremmingen

Na otázku ohledně možného úbytku pracovních míst starosta Gundremmingenu Tobias Buehler uvedl, že zaměstnanci elektrárny budou mít po odstavení reaktoru plné ruce práce s jeho demontáží. „A toto období bude určitě trvat ještě jedno nebo dvě desetiletí,“ řekl.

Celkové náklady na demontáž odhaduje E.ON na 1,1 miliardy eur (cca 27 miliard korun) na jednu elektrárnu. V roce 2020 proto firma vytvořila rezervy ve výši 9,4 miliardy eur, určené na fázi po ukončení provozu jaderných elektráren, včetně demontáže zařízení, balení a uskladnění radioaktivního odpadu.

Diskuze (94) Další článek: Nvidia uvádí čtyři nové grafické karty. Na trůn posílá GeForce RTX 3090 Ti s TDP 450 W

Témata článku: Německo, Obnovitelné zdroje, Elektrárna, Elektřina, Energie, Energetika, Reaktor, BUND, Jaderná energetika, RWE, Jaderná elektrárna, Sousední země, Černobyl, Fukušima, Miliarda eur, Reuters, Garching22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

** Z Google Play si už stáhnete první hru pro Windows ** Zatím se však jedná o vlastní řešení jednoho z vývojářů her ** Tento předvoj ukazuje, že cross-platform hraní je žádanou záležitostí

Martin Chroust
Mobilní hryWindowsAndroid
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna