Německý robotický tančík Wiesel je možné programovat tabletem

  • Německý koncern Rheinmetall AG nedávno představil nový robotický tančík
  • Tzv. Autonomous Combat Warrior (ACW) Wiesel je vybavený sofistikovaným kitem pro autonomní řízení
  • Primárně je určený k podpoře pěchoty v náročných typech prostředí

Německý koncern Rheinmetall AG stojí za pozoruhodnými tančíky řady Wiesel. Výraz „tančík“ (anglicky tankette), tedy superlehký malý tank, je v tomto případě na místě. Wiesel, čili česky „lasička“ je obrněnec, ale obvykle váží kolem 2,75 tuny.

To je stejně nebo i méně než například americké vojenské terénní vozidlo HMMWV, tedy „Humvee“. Jde o jedinou řadu opravdových moderních tančíků, kterou dnes mají ve výzbroji armády západní Evropy.

Wiesely jsou původně řízené lidskou posádkou, dvojčlennou či trojčlennou. Existují v celé řadě různých verzí, od protitankových, protileteckých a protipěchotních až po průzkumné, ženijní, zdravotnické, radarové nebo velitelské.

Rheinmetall nedávno představil nový robotický tančík, který je založený na platformě Wiesel. Tento Autonomous Combat Warrior (ACW) Wiesel je vybavený sofistikovaným kitem pro autonomní řízení. Je určený k podpoře pěchoty v náročných typech prostředí.

ACW Wiesel může být řízený manuálně, dálkovým ovládáním anebo ho je možné ho naprogramovat tabletem pomocí příkazů a waypointů. Pak operuje zcela autonomně.

Pokročilé systémy senzorů

Nový tančík má k dispozici pokročilé systémy senzorů, díky nimž se může vyhýbat i komplikovaným překážkám nebo také sledovat určené „velitelské“ vozidlo, pokud je tančík součástí konvoje. Inteligence tančíku umí detekovat chování vojáků v okolí, což mimo jiné přispívá k jejich bezpečnosti.

Podle vyjádření Rheinmetallu tančík ACW Wiesel využívá pokročilý kit pro autonomní řízení, který je do značné míry univerzální. Je použitelný nejen pro Lasičky, ale pro řadu dalších pásových i kolových vozidel Rheinmetallu, včetně taktických nákladních vozů řady HX, těžkých kolových obrněných transportérů GTK Boxer nebo bojových vozidel pěchoty řady Lynx.

Russell Gallagher z vedení Rheinmetallu uvádí, že autonomní systém tančíku funguje jako „mozek“, který zpracovává vstupy z řídícího tabletu, vyhodnocuje data senzorů a vytváří výsledné „chování“ vozidla. Tančík je vybavený i pro pokročilou detekci aktuální situace v terénu, k čemuž využívá LIDAR a další senzory.

Díky tomu může tančík dělat taktická rozhodnutí, založená na podmínkách prostředí. Podle Rheinmetallu ACW Wiesel nabízí doposud nevídanou úroveň ochrany vojáků, jejich podpory i taktickou výhodu během operací.

Diskuze (2) Další článek: Dellu se nepovedla aktualizace BIOSu. Některé notebooky a počítače po ní už nenastartovaly

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,