Německý robotický tančík Wiesel je možné programovat tabletem

  • Německý koncern Rheinmetall AG nedávno představil nový robotický tančík
  • Tzv. Autonomous Combat Warrior (ACW) Wiesel je vybavený sofistikovaným kitem pro autonomní řízení
  • Primárně je určený k podpoře pěchoty v náročných typech prostředí

Německý koncern Rheinmetall AG stojí za pozoruhodnými tančíky řady Wiesel. Výraz „tančík“ (anglicky tankette), tedy superlehký malý tank, je v tomto případě na místě. Wiesel, čili česky „lasička“ je obrněnec, ale obvykle váží kolem 2,75 tuny.

To je stejně nebo i méně než například americké vojenské terénní vozidlo HMMWV, tedy „Humvee“. Jde o jedinou řadu opravdových moderních tančíků, kterou dnes mají ve výzbroji armády západní Evropy.

Wiesely jsou původně řízené lidskou posádkou, dvojčlennou či trojčlennou. Existují v celé řadě různých verzí, od protitankových, protileteckých a protipěchotních až po průzkumné, ženijní, zdravotnické, radarové nebo velitelské.

Rheinmetall nedávno představil nový robotický tančík, který je založený na platformě Wiesel. Tento Autonomous Combat Warrior (ACW) Wiesel je vybavený sofistikovaným kitem pro autonomní řízení. Je určený k podpoře pěchoty v náročných typech prostředí.

ACW Wiesel může být řízený manuálně, dálkovým ovládáním anebo ho je možné ho naprogramovat tabletem pomocí příkazů a waypointů. Pak operuje zcela autonomně.

Pokročilé systémy senzorů

Nový tančík má k dispozici pokročilé systémy senzorů, díky nimž se může vyhýbat i komplikovaným překážkám nebo také sledovat určené „velitelské“ vozidlo, pokud je tančík součástí konvoje. Inteligence tančíku umí detekovat chování vojáků v okolí, což mimo jiné přispívá k jejich bezpečnosti.

Podle vyjádření Rheinmetallu tančík ACW Wiesel využívá pokročilý kit pro autonomní řízení, který je do značné míry univerzální. Je použitelný nejen pro Lasičky, ale pro řadu dalších pásových i kolových vozidel Rheinmetallu, včetně taktických nákladních vozů řady HX, těžkých kolových obrněných transportérů GTK Boxer nebo bojových vozidel pěchoty řady Lynx.

Russell Gallagher z vedení Rheinmetallu uvádí, že autonomní systém tančíku funguje jako „mozek“, který zpracovává vstupy z řídícího tabletu, vyhodnocuje data senzorů a vytváří výsledné „chování“ vozidla. Tančík je vybavený i pro pokročilou detekci aktuální situace v terénu, k čemuž využívá LIDAR a další senzory.

Díky tomu může tančík dělat taktická rozhodnutí, založená na podmínkách prostředí. Podle Rheinmetallu ACW Wiesel nabízí doposud nevídanou úroveň ochrany vojáků, jejich podpory i taktickou výhodu během operací.

Diskuze (2) Další článek: Dellu se nepovedla aktualizace BIOSu. Některé notebooky a počítače po ní už nenastartovaly

Témata článku: Technika, Vojenství, Programování, Roboti, Německo, Evropa, Tablety, Armáda, Rheinmetal, Wiesel, Humvee, ACW, Autonomní řízení, Kit, Lynx, Rheinmetall, Koncern, Lynx *, Pěchota, Vozidlo, Tablety na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět