Nenechte si ujít vesmírné divadlo komety NEOWISE – repríza proběhne až za 6768 let

Na večerní obloze lze v těchto dnech pouhým okem pozorovat kometu C/2020 F3 (NEOWISE). Těleso velké v průměru 5 kilometrů obíhá kolem Slunce jednou za necelých 6800 let, takže pokud ho nespatříte v následujících dnech, pak už nebudete mít příležitost nikdy.

NEOWISE pochází z nejvzdálenějších zákoutí naší soustavy – během svého oběhu se dostane ke Slunci na vzdálenost až 42 milionů kilometrů, tedy blíž, než obíhá planeta Merkur. Naopak v nejvzdálenějším bodě je vzdálena 720 astronomických jednotek, tedy těžko představitelných 107 miliard kilometrů.

Příznivé pozorovací podmínky

Kometa překvapila svou velmi dobrou viditelností a typickým ohonem, tvořeným prachem a plyny uvolněnými z jejího povrchu vlivem slunečního tepla. Aktuálně je dobře pozorovatelná z prakticky jakéhokoli místa na severní polokouli, tedy i z Česka.

Nejblíže Zemi se ocitne ve čtvrtek 23. července, kdy bude vzdálena 103 milionů kilometrů (to jsou asi dvě třetiny vzdálenosti naší planety od Slunce). Poté se bude vzdalovat směrem k okraji naší soustavy, přičemž se ocitne výrazně dál než Pluto.

Až do minulého týdne byla kometa viditelná brzy ráno před východem slunce. Postupně se dostala výše nad obzor, takže v tomto týdnu je možné ji spatřit i ve večerních hodinách – zhruba 80 minut po západu slunce. V ranních hodinách bude viditelná zhruba deset stupňů nad horizontem, v následujících dnech však bude klesat k obzoru.

Vesmírné představení NEOWISE

Ideálním časem pro pozorování je tedy večer, po západu slunce – to bude kometa NEOWISE dostatečně vysoko (asi 20 stupňů) nad horizontem. Upřete tedy svůj zrak na severozápad a hledejte ve výšce, odpovídající zhruba dvěma zaťatým pěstem na předpažené ruce. Přesnou pozici komety na hvězdném pozadí v jednotlivých dnech můžete vyčíst z následující mapky.

Klepněte pro větší obrázek 
Pozice komety NEOWISE na noční obloze

Pozitivním faktem je, že díky značné jasnosti není k pozorování nutný dalekohled – tato astronomická událost je viditelná pouhým okem. Komplikací tak může být jen světelné znečištění v hustěji obydlených oblastech, případně zatažená obloha.

NEOWISE dosáhla tento týden maximální jasnosti, díky čemuž ji zachytila nejen celá řada amatérských i profesionálních fotografů, ale také kamera na Mezinárodní vesmírné stanici. V tomto případě však byla poměrně záhy „přehlušena“ slunečním svitem.

Diskuze (3) Další článek: Nový Edge naplno těží z Chromia. Pryč jsou doby, kdy zaostával za konkurencí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,