Astronomové nalezli neobvyklou exoplanetu s dlouhým „ocasem“ plynu, který se za ní táhne, díky čemuž se podobá obří kometě. Podle dostupných informací dostala název WASP-69b.
Jak NASA podrobně popisuje v nedávném příspěvku o tomto objevu, WASP-69b vlivem silné radiace své hostitelské hvězdy neustále ztrácí částice vodíku, helia a dalších lehkých plynů z atmosféry. Tyto částice jsou následně tvarovány do podoby ohonu hvězdnými větry vanoucími směrem k ní.
Astrofyzička Dakotah Tyler a její spolupracovníci zjistili, že dotyčná exoplaneta přichází o odhadem 200 000 tun plynu za sekundu. „Silné hvězdné větry mohou tento proud vymodelovat do ohonů, které se táhnou za planetou,“ uvedla Tyler.

Ohon exoplanety je úžasně dlouhý: měří cca 350 000 mil, tedy přes 500 000 km. To je zhruba 1,5násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem (384 000 km).
Jak jak se však hvězdné větry průběžně posouvají, může se velikost a tvar tohoto neobvyklého přívěsku WASP-69 b měnit, přičemž tomuto neobvyklému jevu astronomové teprve začínají rozumět.
„Studium unikající atmosféry vysoce ozařovaných exoplanet je zásadní pro pochopení fyzikálních mechanismů, které utvářejí demografii blízkých planet,“ píšou ve svém článku publikovaném v The Astrophysical Journal.