Neříkejte tomu auto, ale objekt. Citroën ukázal nový městský elektromobil

  • Citroën představil koncept městského elektromobilu Ami One
  • Díky maximální rychlosti 45 km/h ho mohou řídit řidiči od 15 let
  • Vozítko nabízí celou řadu netradičních řešení

Francouzská automobilka Citroën představila koncept městského elektromobilu Ami One. Dvoumístné vozidlo chce zaujmout neotřelým vzhledem, kompaktními rozměry a použitím symetrických dílů, jejichž cílem je snížení ceny.

Elektromobil měří na délku 2,5 metru, je široký 1,5 metru a vysoký taktéž 1,5 metru. V rámci boje za co nejnižší cenu se automobilka uchýlila k zajímavé taktice: některé díly vyrábí ve stejném provedení pro levou i pravou stranu (respektive přední i zadní část) vozidla.

Toto netradiční pojetí je nejvíce patrné na dveřích – zatímco pravé se otevírají víceméně obvyklým způsobem, levé jsou zavěšeny na B sloupku a otevírají se obráceně. Stejné díly jsou použity i pro přední a zadní nárazníky nebo levé a pravé zpětné zrcátko.

Není to auto, ale objekt

Hlavními lákadly tohoto městského vozítka mají být robustnost a kvalita montáže. V horkých letních dnech budoucí majitelé jistě ocení shrnovací plátěnou střechu. Sama automobilka neoznačuje Ami One jako auto, ale jako „objekt“ (máme podezření, že marketingové oddělení automobilky přijalo českou posilu). Tvrdí o něm, že může nahradit jízdní kola a skútry, stejně jako autobusy a vlaky.

Další zajímavostí tohoto objektu je způsob, jakým se dostanete do jeho futuristického, byť z hlediska výbavy spíše spartánského interiéru. Nebudete potřebovat klíčky – stačí chytrým telefonem naskenovat kód u dveří a poté je otevřít poutkem.

Uvnitř kromě volantu a pedálů najdete pětipalcový displej, zastupující roli přístrojové desky. Součástí výbavy jsou také nabíjecí porty pro připojení gadgetů a bluetooth reproduktor, díky němuž budete moci v tiše jedoucím voze poslouchat hudbu ze svého telefonu.

Místo zvuku motoru lidské hlasy

Citroën Ami One deklaruje svou roli městského „přibližovadla“ také maximální rychlosti, která je 45 km/h. To znamená, že ho budou moci řídit majitelé řidičského oprávnění kategorie B1, jehož získání je dle naší legislativy možné už od patnácti let. Deklarovaná dojezdová vzdálenost je sto kilometrů, což opět pro provoz ve městě naprosto postačuje.

Poněkud netradičně Francouzi vyřešili systém varování chodců. Objekt vydává zvuk s „organickým hudebním mixováním mužských a ženských hlasů“, které se mění podle rychlosti automobilu. Zní to zajímavě, ale je otázkou, zda některé chodce nevyleká blížící se pěvecký sbor více než auto.

Zaděláno na ikonu?

Francouzská automobilka předpokládá, že model Ami One najde využití v různých formách carsharingu a podobných službách, nabízejících krátkodobý pronájem aut v rámci měst. I z toho je očividné, že firma deklaruje svůj objekt jako levné řešení městské mobility pro širokou veřejnost.

Vozidlo je to rozhodně netradiční a pro účely nenáročných městských pojížděk naprosto postačující. Svým provedením a vzhledem má ambice stát se designovou ikonou, jakou byl ve své době Citroën 2CV, za kterou se otočí nejeden kolemjdoucí.

Diskuze (22) Další článek: DUEL: Je současné ovládání mobilů a PC v pořádku, nebo chcete velkou revoluci?

Témata článku: Elektromobily, Doprava, Automobily, Francie, Citroën, OBJ, Elektromobil, Citroen, Citroen Ami, Sbor, Elektro, Oprávnění, MÉST, Objekt, Snížení ceny, Vozítko, Robustnost, Nero, Kolemjdoucí, Maximální rychlost, Systém varování, Automobilka, Netradiční řešení, Zvuk motoru40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze notebooku Gigabyte G5 KC. Nejnovější RTX dostupná pro všechny

Recenze notebooku Gigabyte G5 KC. Nejnovější RTX dostupná pro všechny

Pokud potřebujete cenově dostupný notebook, který ale zvládne přelouskat nejmodernější hry, Gigabyte by pro vás měl solidní tip.

Michal Maliarov
NotebookyRecenze
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

** NASA dokončila sestavování rakety SLS pro misi Artemis 1 ** K prvnímu startu rakety by mohlo dojít v polovině února ** Raketa vynese loď Orion na dráhu kolem Měsíce

Petr Kubala
SLSArtemisMěsícRaketa
Vesmírné zprávy: Webbův teleskop poletí před Vánoci
Dušan Majer
Vesmírné zprávyTeleskop Jamese WebbaVideo