Netopýři jako rezervoáry virů: vědci v Číně našli 24 dosud neznámých netopýřích koronavirů

Ačkoli pandemie onemocnění covid-19, způsobovaného koronavirem SARS-CoV-2, sužuje svět déle než rok, stále není jisté, jak se virus vlastně dostal do lidské populace. Jedna z pravděpodobných teorií předpokládá, že původcem mohou být netopýři, jež bývají označováni jako „rezervoáry koronavirů“.

Mezinárodní tým vědců se snaží přijít na kloub původu SARS-CoV-2 a jejich dosavadní výzkum přinesl překvapivé výsledky. V jihozápadní Číně objevili v okruhu pouhých dvou kilometrů 24 dosud neznámých netopýřích koronavirů. Čtyři z nich souvisejí s kmenem, který způsobuje nemoc covid-19, informuje deník South China Morning Post.

Výzkum zaměřený na netopýry

Netopýři přenášejí více virů způsobujících onemocnění než jakýkoli jiný savec (s výjimkou krys) – proto jsou již dlouho předmětem výzkumu. Jeden z objevených virů je z genetického hlediska velmi blízký SARS-CoV-2. Žádný z nich se však nezdá být přímým předkem koronaviru odpovědného za aktuální pandemii.

Jedna z teorií tvrdí, že nový koronavirus unikl z laboratoře studující viry netopýrů ve městě Wu-chan v centrální Číně. Tuto myšlenku označuje Světová zdravotnická organizace jako extrémně nepravděpodobnou. Přesto je opakovaně zmiňována – naposledy v otevřeném dopise skupiny akademiků publikovaném v denících The Wall Street Journal a Le Monde.

Navzdory kontroverzi Peking nadále financuje několik výzkumných týmů, které shromažďují a studují netopýří viry. Je mezi nimi i tým vedený profesorem Shi Weifongem z lékařské univerzity v Šan-tungu, který publikoval (zatím nerecenzované) výsledky svého výzkumu.

24 dosud neznámých koronavirů

Vědce nejvíc překvapilo, že se jim v tak malé oblasti v provincii Jün-nan povedlo shromáždit tak bohatě diverzifikované kmeny. Výzkum probíhal od května 2019 do listopadu loňského roku a v jeho průběhu bylo shromážděno více než 400 vzorků – trusu, moči a výtěrů z úst.

Nejbližší odpovídající virus RpYN06 je z genetického hlediska na 94,5 procent podobný koronaviru SARS-CoV-2. Od viru, způsobujícího covid-19, se liší především spike proteiny (neboli S proteiny), což jsou charakteristické proteiny, vyskytující se na povrchu viru, proti kterým míří moderní vakcíny na bázi mRNA.

Kromě kmenů souvisejících se SARS-CoV-2 identifikovali vědci také tři viry související s onemocněním SARS – dalším smrtícím kmenem odpovědným za epidemii v roce 2003. Našli také 17 nových typů koronavirů souvisejících se dvěma kmeny, které mohou u prasat způsobit onemocnění plodu. Dle jejich slov byl „objev tolika neznámých druhů na tak malém území neočekávaný.“

Diskuze (20) Další článek: Facebook se vrátil na Windows 10 do Microsoft Storu. Jako PWA

Témata článku: Koronavirus, Výzkum, Zvířata, Čína, COVID-19, Viry, SARS-CoV-2, Virus, Neznámý, Rezervoár, South China Morning Post, Le Monde, COVID, Onemocnění, Netopýr, The Wall Street Journal, Halloween, Vědec, SARS-CoV, Cin, Peking, Wu-chan, Šan-tung, Kmen, Jün-nanSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Klidně zapomeňte na dražší X. Test procesoru AMD Ryzen 5 5600

Klidně zapomeňte na dražší X. Test procesoru AMD Ryzen 5 5600

Klidně rovnou zapomeňte na Ryzen 5 5600X, je tu cenově příznivější, a přitom podobně výkonný nástupce.

Jan Pánek
ProcesoryTestyAMD
GTA 6 bude kreativním benchmarkem pro celý zábavní průmysl, tvrdí Strauss Zelnick

GTA 6 bude kreativním benchmarkem pro celý zábavní průmysl, tvrdí Strauss Zelnick

CEO vydavatelství Take-Two rozhodně nešetří superlativy.

Michal Maliarov
Grand Theft AutoTake Two
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

To nejlepší z prezentace THQ Nordic Showcase. Návrat Alone in the Dark, Gothic a pořádná várka strategií

THQ Nordic ukázalo dost zajímavých her. Málokterá z nich ale prozradila datum vydání.

Martin Nahodil
OznámeníTHQ Nordic