6
Fotogalerie

Neuromorfologický kybernetický čip dokáže zachytit nebezpečí v síti, napodobuje schopnosti mozku

  • Nový typ neuromorfologického čipu je určen pro hledání neobvyklého chování na síti
  • Využívá architektury jako má mozek
  • Efektivita a rychlost je až tisíckrát lepší než u současných softwarových řešení

Inženýři z Lewis Rhodes Labs a Sandia Labs se po výzkumu využití neuromorfologických čipů ve zdravotnictví vrhli na použití v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nově vyvinutý nástroj kombinující hardware a software s označením „Neuromophic Cyber Microscope“ se specializuje právě na oblast zachytávání nebezpečí v počítačové síti a díky struktuře napodobující lidský mozek je neuvěřitelně efektivní.

Počty hackerských útoků se v poslední době stále zvyšují a cílem už nejsou jen jednotliví uživatelé a jejich přihlašovací údaje, ale také menší i větší společnosti. Hackeři používají několik způsobů výdělku – ransomware a vydírání, že se firma nedostane ke svým datům nebo je zveřejnění volně na internetu, případně přímo krádež interních dat a jejich prodej třeba konkurenci.

Klasické antiviry (mimo těch integrovaných v systému) tak přestávají dávat smysl, protože útok probíhá v rámci sítě, využívá se často chyb v programech, které ještě nejsou známé a cílem jsou data, nikoli samotné počítače.

Efektivní „síťový mozek“

Pro analýzu nebezpečných útoků v rámci sítě už existuje řada nástrojů, které jsou dostupné třeba i od velikánů typu Cisco a dalších. Problém ale je, že tyto nástroje jsou klasickým softwarem, který funguje na klasických procesorech. A vzhledem k tomu, kolik dat je nutné v reálném čase zpracovávat byť jen u středních firem nebo instituci, je to poměrně náročné na výpočetní výkon, spotřebu a tím pádem i cenu.

„Neuromorfologický kyberneticky mikroskop“ je forma karty do PCI Express slotu, která obsahuje neuromorfologický čip se strukturou napodobující lidský mozek. V kombinaci se specializovaným softwarem, který tohoto designu využívá, je systém extrémně efektivní. Dokáže zpracovávat složité vzory rychle a úsporně – spotřeba jedné karty je pouze 60 W.

Podle tvůrců je systém stokrát rychlejší, až tisíckrát energeticky efektivnější, než při řešení čistě v kombinaci se softwarem a klasickým hardwarem v podobě serverů s procesory. Cenově je řešení až stotisíckrát výhodnější.

Propojení se stávajícími systémy

Vzhledem k tomu, že se tento produkt chystá na trh, budou mít bezpečnostní experti k dispozici nástroj, který mohou zapojit do stávajících bezpečnostních struktur. Ty se obvykle sestávají třeba i z desítek různých nástrojů, které jsou ve výsledku zpracované například z jednoho hlavního dashboardu a podobně. Podobná řešení nabízí společnosti jako Cisco a další.

S rostoucím množstvím dat je ale nutné počítat s tím, že i v tomto případě bude muset řešení neustále držet krok a zlepšovat se z pohledu výkonu a spotřeby. Díky tomu bude možné zachytit i budoucí stále sofistikovanější hrozby, které například starší systémy už nedokážou zjistit.

Využití i pro další oblasti

Systém těchto neuromorfologických čipů určených pro zpracování streamovaných dat a analýzu vzorů má pochopitelně mnohem větší možnosti použití.

Může se tak uchytit v oblasti rozpoznávání obrazu, hlasu a dalších, které jsou náročné pro klasické čipy, jež nejsou optimalizované pro zpracování komplexních dat ve velkém množství a k tomu ještě úsporně a levně.

Foto: Randy Montoya

Určitě si přečtěte

Články odjinud