„Nevapujte THC“ varuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Důvodem jsou četná úmrtí

Mnohá média v uplynulých týdnech informovala o bezmála dvou desítkách úmrtí, ke kterým došlo ve Spojených státech v souvislosti s používáním elektronických cigaret. Stále více zjištěných faktů však ukazuje, že na vině není samotné vapování, ale konzumace marihuany, respektive THC touto formou.

Naznačuje to i prohlášení, které koncem minulého týdne publikoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V něm výslovně uvádí, že by se spotřebitelé měli vyvarovat inhalování výparů z náplní obsahujících psychoaktivní složku tetrahydrocannabinol (THC), která pochází k konopí. 

Pozor na to, co vapujete!

Kromě výstrahy před konzumací THC touto cestou úřad dále varuje před používáním neschválených vaporizérů, a to bez ohledu na to, jakou látku spotřebitelé jejich prostřednictvím inhalují. Hlavním podezřelým však nadále zůstávají náplně s obsahem THC.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí eviduje více než tisíc případů plicních onemocnění spojených s vapováním, přičemž na jejich následky zemřelo osmnáct lidí z patnácti států. Téměř tři čtvrtiny hospitalizovaných pacientů jsou muži a 80 % je mladších 35 let. Na následky onemocnění plic zemřeli lidé ve věku od 20 do 70 let, přičemž převažovaly ženy. Typickými příznaky onemocnění jsou kašel, dušnost nebo bolest na hrudi.

Příčina tak masivního nárůstu počtu nemocných zůstává neznámá, ačkoli zdravotničtí činitelé se domnívají, že viníkem může být chemická látka nebo směs látek související s aditivem na bázi oleje. Podle profesorky chemie Bryn Mawr může být příčinou acetát vitamínu E, jež při inhalaci působí jako mastný povlak plic.

Pátrání po příčině

FDA úzce spolupracuje s americkými středisky pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a s federálními i místními partnery v oblasti veřejného zdraví. Odborníci se stále více přiklánějí k variantě, že za onemocnění mohou produkty obsahující THC. Ve většině případů – konkrétně v 78 % – mají tuto domněnku potvrzenou přímo ze vzorků odebraných od pacientů. Pouze v 17 % údajně nemocní používali elektronickou cigaretu s nikotinovou náplní.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv možná poněkud překvapivě doporučuje konzumentům, kteří e-cigaretu používají jako alternativu ke klasickým cigaretám, aby se nevraceli k výrobkům založeným na bázi spalování tabáku. V prohlášení přímo píše: „Pokud jste dospělý, který místo kouření cigaret používá elektronické cigarety, nevracejte se ke kouření cigaret.“ Nepřímo tak naznačuje, že tato varianta je z hlediska zdraví méně škodlivá.

FDA však jedním dechem dodává, že by zákazníci měli používat jen oficiálně schválené produkty. Naopak se mají vyhýbat e-cigaretám i náplním z černého trhu. Důrazně také varuje před jakoukoli modifikací inhalovaných látek, zejména pak před přidáváním THC.

Diskuze (12) Další článek: Apple rozhněval protestující v Hongkongu. Skryl určité emoji, aby vyhověl Číně

Témata článku: Zdraví, USA, Drogy, Cigarety, Kouření, Marihuana, Náplň, Prevence nemocí, VAR, Příznak onemocnění, Onemocnění, Látka, Povlak, Úmrtí, Vitamín E, Elektronické cigarety, Kašel, Centrum pro kontroluAutomatika i spousta ruční práce. Jak ČT vylepšovala obraz Chalupářů?
Lukáš Václavík
TelevizeVideoHudba, filmy, seriály
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

** K čemu slouží příjezdový formulář ** Kde ho najít a jako ho vyplnit ** Očkovaným stačí, ostatní musí podstoupit test, případně i karanténu

Ondřej Králík
Koronavirus
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Týden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem