Nevyužitý potenciál běžných léků na cukrovku. Podle vědců mohou snížit riziko demence

Nevyužitý potenciál běžných léků na cukrovku. Podle vědců mohou snížit riziko demence

Výsledky studie provedené vědci z Arizonské univerzity naznačují, že některé léky určené k léčbě cukrovky 2. typu mohou u vysoce rizikových skupin pomáhat i při prevenci demence. Dle autorů by tato zjištění mohla být důvodem k dalším klinickým studiím, jež by potvrdily nevyužitý potenciál těchto léků.

Jedním z hlavních faktorů, které přispívají k riziku demence, je cukrovka 2. typu. Právě to vedlo vědce k úvahám, zda léky, které dokáží úspěšně zvládat cukrovku, mohou také snížit riziko demence. Studie zjistila, že u starších lidí, kteří užívali relativně starší skupinu antidiabetik (konkrétně deriváty thiazolidindionu), byla pravděpodobnost vzniku demence nižší než u těch, jež užívali jiné léky na cukrovku.

Léky na cukrovku brání demenci

Demence je postupná, a nakonec smrtelná ztráta kognitivních funkcí, která zhoršuje schopnost člověka pamatovat si, uvažovat, a nakonec i vykonávat základní úkony, jako je příjem jídla. Existuje několik více či méně odlišných forem demence a mnoho různých faktorů, včetně genetiky, které činí lidi náchylnějšími k jejímu rozvoji.

Bohužel výzkumy v této oblasti se různí – zatímco některé studie ukazují, že oblíbené léky na cukrovku, jako je metformin, jsou spojeny s nižším rizikem demence, jiné neprokazují žádný potenciální přínos. V novém výzkumu se vědci rozhodli zaměřit na skupinu léků označovaných jako thiazolidindiony neboli TZD, kterým se v oblasti výzkumu demence věnuje méně pozornosti.

Vědci analyzovali zdravotní záznamy více než půl milionu Američanů starších šedesáti let s diabetem 2. typu. Porovnávali dlouhodobé výsledky lidí, kteří užívali TZD alespoň jeden rok, s pacienty, jež užívali jiné léky na cukrovku, jako je metformin a či skupina léků označovaných jako sulfonylurea.

Skoro o čtvrtinu nižší pravděpodobnost

Žádný z pacientů netrpěl před zahájením testu demencí, následně byli sledováni po průměrnou dobu téměř sedmi let. Jako kontrolní skupina byli použiti lidé užívající pouze metformin, protože tento lék je nejběžnější možností léčby diabetu 2. typu.

Studie prokázala u osob užívajících pouze TZD o 22 % nižší pravděpodobnost, že u nich bude diagnostikována jakákoli forma demence než u pacientů užívajících pouze metformin. U těchto osob byla o také 11 % nižší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována konkrétně Alzheimerova choroba, což je nejčastější forma demence.

Kromě toho měli pacienti o 57 % nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine vaskulární demence (tj. poškození mozku infarkty), která tvoří asi desetinu všech případů. Výsledky byly zveřejněny v odborném časopise BMJ Open Diabetes Research & Care.

Funguje to, ale jak?

Příčin demence může být celá řada a je pravděpodobné, že i případný preventivní účinek TZD nebo jiných léků může být komplikovaný. U pacientů s cukrovkou bývají běžné problémy s krevním oběhem, jež jsou i známým rizikovým faktorem vaskulární demence a Alzheimerovy choroby. To vědce vede k přesvědčení, že TZD mohou působit jako prevence demence především tím, že pomáhají podporovat krevní oběh.

Výsledky ukazují na možnou souvislost mezi užíváním TZD a nižším rizikem demence, nikoli však na jednoznačnou příčinu a následek. Tyto léky byly vyvinuty v 90. letech minulého století a jsou relativně často používány.

V polovině roku 2000 některé výzkumy naznačovaly, že mohou zvyšovat riziko infarktu, což vedlo americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv k tomu, že na krabičku léku nechal umístit varování. Pozdější studie tuto souvislost nepotvrdily a varovné označení bylo nakonec odstraněno.

Určitě si přečtěte

Články odjinud