Vesmír | Jeff Bezos | Turistika

New Shepard od Bezose vyzkoušel záchranný systém. Letenka bude stát jako byt v Praze

  • Blue Origin má za sebou devátý testovací let rakety a kapsle New Shepard
  • Už v příštím roce by New Shepard mohl vynášet turisty na hranici vesmíru
  • Jedna letenka má stát nejméně 4,4 milionů korun

Společnost Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose má na svém kontě další úspěch a další krok k zahájení komerčních letů. Raketa New Shepard vynesla ve středu nad hranicí vesmíru kapsli, ve které se budou už brzy vydávat turisté za zážitky nad hranicí vesmíru.

Testy New Shepardu probíhají od roku 2015 a středeční let byl v pořadí devátý. Hlavním cílem byl test záchranného systému a jeho nasazení v pozdější fázi letu.

Let nad hranici vesmíru

Blue Origin chce nabízet podobný typ služby jako Virgin Galactic. Jen způsob letu bude jiný. Virgin Galactic počítá s raketoplánem, který startuje z letadla a po absolvování letu přistává jako klasické letadlo.

V případě Blue Origin vás po krátkém výcviku posadí do kapsle, která je na vrcholu menší rakety (boosteru).

Pohon rakety zajišťuje jeden motor BE-3 na kapalný vodík a kyslík. Raketa dopraví pasažéry nad hranici vesmíru (100+ km), kde se kapsle odpojí. Šestice turistů zažije stav beztíže a vychutná si nádherný pohled na zakulacenou Zemi skrz velká okna (viz animace na videu výše).

Raketa se poté vrátí zpět do místa startu. O její zbrzdění a měkké dosednutí se postará motor. Kapsle přistává na padácích.

Připravte si 4,4 milionů

Zatímco Virgin Galactic už pár let prodává letenky, Blue Orgin zatím svou cenovou strategii tají. Agentura Reuters ale před pár dny přinesla první informace. Odvolává se na zaměstnance firmy, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Podle jednoho bude letenka stát 200 až 300 tisíc dolarů, podle druhého minimálně 200 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 4,4 milionů korun.

Virgin Galactic prodává letenky za přibližně 250 tisíc dolarů. První lety chce Blue Origin uskutečnit už v příštím roce.

Když se něco pokazí

New Shepard disponuje záchranným systémem, který je principiálně podobný lodi Crew Dragon od SpaceX. V případě poruchy rakety se kapsle odpojí, zažehne motory a odletí do bezpečí.

Během zatím posledního letu došlo k testu záchranného systému v pozdní fázi letu. Kapsle pak vystoupala do rekordní výšky 119 km.

Na palubě New Shepard byla opět figurína Skywalkera a také řada vědeckých přístrojů a experimentů. Dodaly je americké univerzity, NASA, Německé středisko pro letectví a kosmonautiku a tchajvanský startup mu Space-1.

Jeden z experimentů NASA například studoval podmínky v kabině (tlak, teplotu, hladinu oxidu uhličitého, akustické podmínky, zrychlení). Další se zaměřil na vibrace a jejich snížení.

Mu Space-1 připravil textilní a zdravotnické materiály, které chce v budoucnu využít například při návrhu skafandrů.

Symbolické názvy

New Shepard je pojmenován po Alanu Shepardovi, který při svém prvním letu v květnu 1961 také jen nahlédl do vesmíru při balistickém skoku.

Blue Origin už pracuje i na „skutečné“ vesmírné raketě New Glenn. Pojmenována je po Johnu Glennovi, prvním Američanovi, který se dostal na oběžnou dráhu a obletěl Zemi. New Glenn bude dopravovat náklad do vesmíru a bude podobně jako Falcon 9 od SpaceX opakovatelně použitelná.

Diskuze (10) Další článek: Microsoft chce ukázat, že jeho cloud je lepší než od Amazonu. Spojil se proto s Walmartem

Témata článku: Technika, Vesmír, Budoucnost, Země, SpaceX, Raketa, Amazon, Praha, Blue Origin, Crew Dragon, Falcon, New Glenn, Jeff Bezos, New Shepard, Virgin Galactic, Turistika, Reuters, Poslední let, Klasické letadlo, Shepard, Oxid uhličitý, Dosednutí, Vědecký přístroj, New, První let


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101